Czy moja mama jest uzależniona od alkoholu?

Witam! Mam 18 lat, od kilku miesięcy zauważyłam, że moja mama popija sobie wieczorami. Niestety dzieje się to codziennie, najgorsze jest to, że ukrywa się, wychodzi na chwilę, potem przychodzi i nic się nie odzywa albo udaje, że nic się nie stało, aczkolwiek jest w błędzie, bo widzę to. Chowa alkohol, bo chodziłam za nią, sprawdzałam ile jest w butelce, czy coś ubyło i zawsze jest coraz mniej. Wiem, że alkoholizm może się zacząć od codziennego piwkowania i dlatego jestem zaniepokojona tym, że zaczęła się ukrywać. Nie chce na razie z nią porozmawiać nie wiedząc jak jest, zaczęłam po prostu tylko chować butelki z alkoholem. Nie wiem czy dobrze robię? Proszę o pomoc

Witam!

Alkoholizm może być stwierdzony podczas bezpośredniej wizyty u psychiatry lub specjalisty uzależnień. Nie zawsze spożywanie alkoholu może być już alkoholizmem. Na pewno jest to niepokojące i warto spróbować pomóc mamie. Pisze Pani, że chowa jej butelki. Warto, żeby zastanowiła się Pani, co to zmienia? Mama zawsze może kupić alkohol i wypić go w innym miejscu lub szukać jeszcze lepszych kryjówek. Dla Pani jest to tylko dodatkowy stres. Kobiety zwykle zaczynają pić, ponieważ nie mogą sobie poradzić z problemami, a nie znajdują innego rozwiązania. Dlatego warto z mamą porozmawiać. Może jest to jej sposób na trudny czas, jaki teraz przeżywa. Zainicjowanie rozmowy przez Panią może być dla niej ważnym krokiem i uświadomieniem sobie, że ma na kogo liczyć. Dlatego taka rozmowa nie powinna mieć tonu oskarżającego. Warto, żeby zastanowiła się Pani o co chce i może mamę zapytać, by dowiedzieć się, jak jej pomóc. Nie musi się Pani także bać mówić o tym, co Pani w tej sytuacji czuje. Pani uczucia są również bardzo ważne. Warto zachęcać mamę do wizyty u specjalisty, by mogła poradzić sobie z tym problemem. Pani wsparcie jest również bardzo ważne i może być dla mamy motywacją do wprowadzenia zmian w swoim życiu.

Pozdrawiam

Proszę nie chować to nic nie da. Wręcz przeciwnie, wyciągać na wierzch i mówić, że widzi Pani co się dzieje i, że to Panią martwi.
Jeśli da Pani radę namówić mamę na wizytę w ośrodku leczenia uzależnień, to będzie super. Jeśli nie, to zachęcam Panią do takiej wizyty tam dostanie Pani więcej informacji.