Czy mogą nam zostać odebrane prawa rodzicielskie?

Dzień dobry. Mam chorobę afektywną dwubiegunową, a mój mąż schizofrenię. Mąż pracuje a do tego mamy renty z tytułu niezdolności do pracy (psychiatra wypisuje korzystne papiery abyśmy dostali rentę, między innymi że choroby źle rokują). Prawda jest jednak taka, że radzimy sobie bardzo dobrze, hospitalizacje u mnie się nie zdarzają, u męża sporadycznie. Mamy kilkumiesięczną córkę i boimy się, że instytucje odbiorą nam dziecko z racji chorób psychicznych. Czy jest możliwość zabrania nam córki z powodu diagnoz, mimo tego że dziecko jest zadbane, leczone i kochane?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zgodnie z polskim prawem rodzinnym i opiekuńczym najważniejsze jest zawsze dobro dziecka. Długotrwała i ciężka choroba rodzica (utrudniająca wykonywanie władzy rodzicielskiej) może być jednym z powodów ingerencji sądu we władzę rodzicielską, jednak każda sprawa jest interpretowana indywidualnie i jeżeli Państwo są pod kontrolą psychiatry, wykonują swoją władzę rodzicielską w sposób poprawny, a dziecko nie jest w żaden sposób zaniedbywane, to raczej nie ma możliwości ograniczenia władzy rodzicielskiej z tego tytułu.

Pani i mężowi zalecamy stałą kontrolę psychiatry, co pozwoli na skuteczne radzenie sobie z chorobą.

W razie wątpliwości warto także zasięgnąć opinii profesjonalnego prawnika.

Więcej informacji dotyczących medycznych aspektów chorób o podłożu psychicznym znajdzie Pani w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-psychiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.