Czy mogę być spokojna, że ten test jest w 100 procentach wiarygodny?

To już chyba paranoja. W styczniu przestałam brać tabletki antykoncepcyjne, które brałam dość długi czas (4 lata z przerwami). W lutym mniej więcej w okresie owulacji uprawiałam petting z chłopakiem. Sperma nie dotknęła moich dróg rodnych, jednak moje główne obawy są o preejakulat, ponieważ nie jestem do końca pewna czy nie został on wprowadzony za pomocą dłoni do wnętrza pochwy. Od tego czasu 2 razy miesiączkowałam w terminie. Okres był bardzo obfity ze skrzepami. Pod koniec marca zauważyłam u siebie ogromny ból sutków, po naciśnięciu wydobyła się mleczna wydzielina. Moje obawy odnośnie ciąży były tak ogromne, że wykonałam test który wyszedł negatywny. Jestem teraz przed kolejną miesiączką, jednak nadal się ona nie pojawiła. Wydzielina z sutków nadal występuje. Mój stres dotyczący niechcianej ciązy jest tak ogromny, ze nie jestem w stanie normalnie funcjonować. Test wykonałam po 7,5 tygodnia od zdarzenia. Czy jest on w 100% wiarygodny biorąc pod uwagę fakt, że miałam 2 normalne okresy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

petting nie prowadzi do ciąży – oczywiście pod warunkiem zachowania ostrożności – a Pani nie ma powodu do obaw o zapłodnienie, co potwierdza zarówno wykonany test ciążowy, jak i menstruacja, która u Pani pojawiła się już dwukrotnie. Gdyby była Pani w ciąży około 8. tygodnia, to jest wykluczone, by jakikolwiek test ciążowy domowego użytku wskazał negatywny wynik.

O tym, co może wpłynąć na wynik testu ciążowego, dowie się Pani z materiału dostępnego pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Z kolei niepokojący Panią wyciek z piersi nie świadczy wcale o ciąży, lecz prawdopodobnie o zaburzeniach hormonalnych, które również mają wpływ na Pani cykl menstruacyjny. Jeżeli wydzielina z brodawki sutkowej jest przezroczysta lub mlecznobiała, to prawdopodobnie jest to tzw. mlekotok, czyli nieuzasadniona w Pani przypadku laktacja. Poza okresem ciąży i laktacji po porodzie mlekotok spowodowany jest zaburzeniami związanymi z nadmiernym wydzielaniem prolaktynyhormonu odpowiedzialnego właśnie za produkcję pokarmu u kobiet.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wyciek-z-brodawki.

Proszę zwrócić się do lekarza, wskazane byłoby wykonanie badanie USG piersi, a także pakiet badań hormonalnych, który powinien odpowiedzieć na pytanie o przyczynę Pani dolegliwości – zaburzeń miesiączkowania i mlekotoku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.