Czy mogę mieć jelito nadwrażliwe?

Dzien dobry .Wiec tak po kazdym jedzeniu chleba razowego jestem od jakiegos czasu non stop wzdety mam bolesci brzuch gazy nie odchodza mam zaparcia czy mogę miec jelito nadrazliwe prosze o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pieczywo razowe – na naturalnym zakwasie, zawierające duże ilości błonnika pokarmowego, może być ciężkostrawne i może powodować dolegliwości, które Pan wymienia. Niekoniecznie musi to świadczyć o zaburzeniach pracy układu trawiennego czy poważnej dysfunkcji w postaci np. IBS. Zwłaszcza nadmiar błonnika nierozpuszczalnego w diecie, obecnego m.in. w pieczywie razowym, ma działanie wzdymające i może skutkować problemami z defekacją.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania, powinny rozwiać Pańskie wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-po-zjedzeniu-chleba-zytniego-czuje-bol-brzucha oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-wzdecia-po-pieczywie.

Jeżeli jednak, mimo braku zmiany diety, nasilone dolegliwości pojawiły się niedawno, to faktycznie warto zwrócić się po pomoc do gastroenterologa, by ustalić źródło. Poza IBS, także choroba refluksowa i wrzody żołądka mogą manifestować się przy spożywaniu razowego chleba.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ludzie-reaguja-na-pelnoziarniste-pieczywo-w-rozny-sposob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.