Czy mogę nadal jeść te marchewki?

Jestem w 5 tygodniu w ciąży. Dużo czytałam o złym wpływie witaminy A na płód. Jestem przyzwyczajona do jedzenia marchewek z hummusem (ok 2 szt dziennie). Czy nadal mogę je jeść? Mam również pytanie odnośnie suplementów. Zaczęłam suplementowac witaminy Gold-Vit Vita-min plus Mama. Czy są w porządku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

marchewka z hummusem to bardzo zdrowa opcja, zwłaszcza dla przyszłych mam. Nie ma powodu, dla którego powinna Pani rezygnować z jakichkolwiek warzyw czy owoców, które są źródłem wielu cennych witamin.

Proszę pamiętać, że witamina A jest jedną z najistotniejszych witamin w okresie ciąży – nie jest niebezpieczna. Niebezpieczne jest przedawkowanie jej, ponieważ wówczas może mieć teratogenne działanie na płód. Nie oznacza to jednak, że należy jej za wszelką cenę unikać – wręcz przeciwnie, zwłaszcza w okresie ciąży nie należy rezygnować z naturalnych źródeł witaminy A. Stąd może Pani jeść marchew, ale też mleko, ryby i jaja, nie obawiając się o przedawkowanie tej witaminy.

Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-w-ciazy.

Nie należy jednak suplementować jej dodatkowo (poza preparatami witaminowym, w których jest niewielka ilość witaminy A) ani stosować kosmetyków zawierających witaminę A i jej pochodne w wysokim stężeniu. Proszę więc unikać przede wszystkim witaminy A w lekach, a także uważnie sprawdzać składy zwłaszcza kremów do twarzy.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-a.

Co do suplementu, który Pani zażywa, to warto pamiętać, że w I trymestrze zazwyczaj nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji poza zażywaniem kwasu foliowego – w I trymestrze zapotrzebowanie na ten pierwiastek może wynosić od 0,4 mg aż do 4 mg.

O suplementach diety w ciąży może Pani przeczytać w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.