Czy mogłam ponownie przejść Covid?

Dzień dobry. Mam 35 lat. Dotychczas nie chorowałam, badania wykonywane regularnie. W styczniu tego roku całą rodzina przechorowaliśmy covid ale raczej łagodnie. Po przebytej chorobie zrobiona seria wszystkich niezbędnych wyników i badan do tego także profilaktycznych tj. usg jamy brzusznej, kardiolog, ginekolog. Wszystko wyszło bez zastrzeże i zmian. Pod koniec maja zachorowałam na ostre zapalenie zatok, po tygodniu dodatkowo stan zapalny korzeni nerwów kręgosłupa. Później dolegliwości dochodziły z kolejnym tygodniem czyli po terapii antybiotykami przeszły zatoki ale doszedł ból mięśni i stawów oraz bóle kregosłupa i zębów. Przeciwciała na covid 19 wykazały wczesna faze infekcji gdyz igm wyszło reaktywne dodatnie, a igg poniżej normy. czy to może oznaczac ze przeszłam w ostatnim czasie koronawirusa jeszcze raz? Czy te dolegliwości to powikłania pocovidoe czy zupełnie niezależne inne schorzenie?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Istnieje prawdopodobieństwo, że można zakazić się Covid-19 po raz drugi… a nawet trzeci raz. Przyjmuje się, że przeciwciała po zakończonej infekcji utrzymują się przynajmniej od 5 do 7 miesięcy, tak więc możliwe, że w połowie roku straciła Pani odporność na wirusa. Świadczyłyby o tym przede wszystkim wyniki badań, jak sama Pani wspomniała, wskazujące na świeżą infekcję.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że objawy po zakażeniu koronawirusem mogą utrzymywać się jeszcze przez wiele miesięcy, dlatego proszę wziąć pod uwagę, że objawy są skutkiem styczniowej infekcji.

Proszę jednak pamiętać, że w przypadku wątpliwości konieczna jest konsultacja z lekarzem. Na pewno wskazane jest, by Pani powtórzyła ogólne badania, bo ewentualna ponowna infekcja mogła wyrządzić szkody w organizmie.

Więcej informacji o koronawirusie można znaleźć w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-co-raz-wiecej-powtornych-zachorowan-na-covid-19-ekspert-apeluje-o-zmiany-w-narodowym-programie-szczepien

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.