Czy mogło dojść do przegrzania organizmu?

Witam. Czy jest możliwe przegrzanie organizmu podczas intensywnego 1 godzinnego sprzątania? Na dworze 26 stopni, okno miałam otwarte, moje ubranie wierzchnie - krótkie luźne spodenki i koszulka bawełniana na krótki rękaw. W godzinę posprzątałam cały pokój i okropnie się przy tym zgrzałam, pot kroplami leciał mi po twarzy i plecach, jednak to nie skłoniło mnie do odpoczynku a chciałam jak najszybciej skończyć. Objawy po sprzątaniu - silne zmęczenie, spocone całe ciało szczególnie twarz i plecy. Nie czułam osłabienia a okropne zmęczenie, przyspieszony oddech aż musiałam na kilka minut się położyć. Uregulowalam nawodnienie szklanką wody (po sprzątaniu). Czy mogło dojść do przegrzania organizmu? Czy to były normalne objawy intensywnego wysiłku podczas sprzątania?

Jeśli taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy, to rzeczywiście mogło to być przegrzanie organizmu. Teraz warto się nadal nawadniać, być może ogólnie mało Pani pije, co sprawia, że organizm będzie się łatwiej przegrzewał. Natomiast jeśli takie sytuacje będą się powtarzać to należy skonsultować problemy z lekarzem..

Pozdrawiam serdecznie życząc zdrowia mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przegrzanie organizmu to poważny problem i należy uważać, by do niego nie doszło, szczególnie w czasie upałów. Stan podwyższonej (powyżej normy) temperatury ciała, tzw. hipertermia, dotyka szczególnie osoby starsze oraz dzieci, ponieważ u nich regulacja temperaturowa nie jest tak sprawna, jak u dorosłego, zdrowego człowieka. Organizm ludzki w sytuacji groźby przegrzania reaguje wydzielaniem potu, który odparowując ze skóry, chłodzi nasze ciało. Niekiedy pocenie się nie jest wystarczającą reakcją i temperatura naszego ciała nie opada, wtedy uwidaczniają się różne objawy zewnętrzne i wewnętrzne przegrzania. Hipertermia charakteryzuje się objawami takimi jak: wysypka w postaci czerwonych wyprysków na pachwinach, na klatce piersiowej i w fałdach skórnych, skurcze cieplne mięśni brzucha, rąk i nóg (efekt utraty elektrolitów), wyczerpanie organizmu spowodowane odwodnieniem.

Osłabienie, o którym Pani napisała, może być objawem towarzyszącym przegrzaniu, lecz bez wcześniejszego wystąpienia wyżej opisanych reakcji samo nie definiuje przegrzania. Jednakże Pani samopoczucie na pewno było swego rodzaju "ostrzeżeniem" przed zbyt intensywnym wysiłkiem. Dobrze, że przy wysokich temperaturach panujących na zewnątrz jest Pani uważna na reakcje swojego ciała. Wczesne zareagowanie na wysyłane przez organizm sygnały może ustrzec przed poważnymi konsekwencjami hipertermii.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/hipertermia-czyli-przegrzanie-organizmu-zobacz-dlaczego-jest-grozne

https://portal.abczdrowie.pl/upal-niebezpieczny-dla-zdrowia-jak-nie-dac-sie-pokonac-wysokim-temperaturom

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.