Czy mój sposób odżywiania i tryb życia są prawidłowe? Czy zagwarantują mi one utrzymanie prawidłowej wagi?

Witam, chciałabym poradzić się Państwa, co do mojego sposobu odżywiania. Mam 25 lat, ważę 55 kg przy wzroście 170 cm. Dziś zjadłam: 7.00 - sok świeżo przygotowany z marchwi i 1 małego buraka ok. 300-400 ml + jabłko; 8.00 - torebka ryżu brązowego (100 gram) posypana łyżką cynamonu; 11.00 - sałatka grecka własnoręcznie przygotowywana (sałata, pomidor, papryka, 1/2 opakowania sera feta firmy mlekovita; 14.00 - jajka gotowane 2 szt. + twarożek ze szczypiorkiem (200 gram) + pomidor; 17.00 - kasza gryczana gotowana 100 gram + 3 marchewki (zamiennie jem też: ryba + warzywa, bądź pierś z kurczaka + warzywa). Później o 18.00 idę na fitness i ćwiczę 2 godziny, aż do 20.00 . Po zakończeniu ćwiczeń czasami już nic nie jem, a czasami o 20.00 jem jabłko + 2 łyżki słonecznika. Chodzę spać ok. 23.30. Dodam, że mam pracę biurową, od 8-16. Dodatkowo wypijam co najmniej 2 litry wody mineralnej niegazowanej + zielona herbata + czerwona herbata + kawa (wyłącznie zbożowa Inka). Czasami (szczególnie teraz latem), zamiast na siłownię, biegam ok. 3-4 km. Czasami oczywiście jem słodycze, a raczej staram się, żeby to były orzechy, morele, rodzynki, suszone śliwki lub batony białkowe. Do tego od 2-3 lat nie łączę białek z węglowodanami, nie jem ziemniaków i innych produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Czy taki sposób odżywiania pozwoli mi utrzymać wagę? Czy zjadam ok. 1500 -1800 kalorii? Jak korzystam z kalkulatorów kalorii, wielkości wychodzą różne, wiec już sama nie wiem. W ogóle myślałam, że dość mało jem, ale jak to teraz wypisałam to wyszło jakoś dużo. Dodam, że na nic nie choruję, nie mam żadnych problemów ze zdrowiem. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, M.
25 LAT ponad rok temu

Witam.
Przede wszystkim muszę powiedzieć, że Pani masa ciała jest prawidłowa. BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 19, co oznacza normę. Dodam, że BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę. Nie ma więc potrzeby, aby się Pani odchudzała. Sposób żywienia, jaki został podany jest najogólniej mówiąc prawidłowy. Spożywa Pani duże ilości warzyw, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe. W Pani diecie jest nieco za mało chudego mięsa i ryb (także tłustych), spośród produktów zwierzęcych przeważają sery, których mimo wszystko również jest zbyt mało. Proponuję zmniejszyć ilość węglowodanów i łączyć je z produktami białkowymi np. pół torebki ryżu z cielęciną, pół torebki kaszy pęczak z łososiem i inne.
Nasz organizm podczas spożywania pokarmu wydziela w żołądku enzymy trawiące różne rodzaje składników pokarmowych, dlatego to, że nie łączy pani węglowodanów z białkami nie odgrywa żadnej roli w trawieniu pokarmu, a co za tym idzie, nie ma to żadnego wpływu na sylwetkę. Jadłospis każdego człowieka powinien być urozmaicony i zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.
Bardzo dobrze, że jest Pani aktywna fizycznie i dba o zdrowy styl życia, tak trzymać!

Pozdrawiam