Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

świąd odbytu może mieć związek z grzybicą, skoro dolegliwości pojawiły się równolegle lub bezpośrednio po leczeniu kandydozy pochwy.

Niestety grzyby to mikroorganizmy, które mogą skolonizować nawet układ pokarmowy człowieka, dają też objawy w postaci grzybicy pochwy, błon śluzowych czy właśnie odbytu. Dlatego sądzę, że mimo trudności związanych z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, będzie Pani musiała skonsultować te dolegliwości z lekarzem – ginekologiem, dermatologiem lub internistą. Obejrzenie okolic odbytu i ewentualnych zmian oraz wykonanie badań może być nieodzowne w celu ustalenia przyczyny swędzenia odbytu. Zachęcam do lektury tego artykułu, wymienia wszystkie możliwe przyczyny tej dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu.

Istnieje ewentualność, że swędzenie nie ma jednak związku z grzybicą, niemniej również powinien o tym zadecydować lekarz. Choroby dające takie objawy to: hemoroidy i szczelina odbytu, polipy, przetoka odbytu, owrzodzenia śluzówki końcowego odcinka jelit. Zazwyczaj towarzyszą im też dolegliwości bólowe, nasilające się przy wypróżnianiu. Więcej o chorobach odbytu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-odbytu-temat-tabu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy