Czy moja tarczyca jest na pewno zdrowa?

Dzień dobry . Leżałam w szpitalu z powodu ostrego zapalenia migdałków podniebiennych ,nieokreślone.po zrobionym badaniu TK zlokalizowano obrzęk ,guz i guzek w obrębie szyi. USG tarczycy W badaniu usg widocznych jest kilka okonturowanych guzków,największe w P3 o wym. ok 7,8 x5 mm i w L3 10,8x8,7 mm.Badania z krwi: Erytrocyty ,wynik 5,1 10 x12/l zakres 4,0 - 5,0.wskaznik anizocytozy erytrocytów ( RDW)wynik : 10,6 % zakres 11,5-13,1. Monocyty (MON%)8,2% zakres 3,0 - 8,0 .Bazocyty(BASO %)1,2% zakres0,0 - 1,0. anty - TPO 7,65 IU/ML zakres 0,00 -5,61 . anty- Tg 14,70 IU/ml zakres 0,00- 4,11 .Czy moja tarczyca jest zdrowa ? Ostatnio źle się czuje ,bywam zmęczona jest mi zimno lub tez pocę się okropnie ,bolą mnie stawy ,przytyłam , mam tez kołatanie serca . Nie zdarz sie to codziennie ale już często od roku . Proszę odpisać .

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani tak uciążliwe dolegliwości związane z pracą tarczycy. Na takie przypadłości cierpią niestety częściej kobiety niż mężczyźni.

Biorąc pod uwagę towarzyszące objawy oraz dotychczasowe wyniki badań, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpił stan zapalny w obrębie tarczycy, co może mieć związek z podłożem autoimmunologicznym. Obecne liczne guzki gruczołu tarczycy, mogłyby odpowiadać zmianom uchwyconym podczas badania tomografii komputerowej szyi.

Nieznaczne odchylenia od norm w morfologii krwi nie powinny mieć znaczenia diagnostycznego, jednakże lekko podwyższona wartość monocytów mogłaby wskazywać na pewną przebytą infekcję wirusową lub bakteryjną.

Podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe mogą prawdopodobnie wskazywać na aktywny proces zapalny toczący się w obrębie tarczycy. Świadczyć też o tym mogłyby opisane przez Panią objawy, jak obniżenie odporności, uczucie zimna, czy osłabienie.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem. Specjalista po analizie wcześniejszych badań zdecyduje o dalszych krokach. Na pewno warto by było w Pani przypadku, powtórzyć w niedalekiej przyszłości: hormony tarczycy wraz z przeciwciałami, a także USG tarczycy.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/nadczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.