Czy moja waga jest prawidłowa? Mam mało ruchu

Witam. Jestem dziewczyną, mam 14 lat, mój wzrost to: 179cm, a moja waga waha się w granicach 48/49kg. Stosuję dosyć szybki tryb życia, jednak moja aktywność fizyczna ogranicza się jedynie do dwóch wf-ów tygodniowo. Ostatnio regularnie również chodzę na basen. Nigdy nie próbowałam się odchudzać, razem z rodzicami byłam u lekarza, aby znaleźć przyczynę mojej wagi, jednak okazało się, że jestem zdrowa. Martwi mnie jednak to, iż na tle, np. mojej klasy, lub rówieśników z którymi mam kontakt, jestem od nich znacznie wyższa oraz szczuplejsza. Wiele osób każe mi "więcej jeść"- jednak ja odżywiam się wydaje mi się prawidłowo. Jem duże śniadanie, potem obiad w szkole. Obiad w domu, kolację. Oprócz tego coś "w przerwie" pomiędzy posiłkami. Tym bardziej moja waga i wzrost wydają mi się nieprawidłowe. Proszę o poradę. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W stosunku do siatek centylowych masa ciała znajduje się w normie wieku, jednakże wzrost znajduje się znacznie powyżej normy. Wskaźnik BMI wskazuje na niedowagę.
W przypadku nadmiernie wysokiego wzrostu należy wykluczyć najczęstsze przyczyny takie jak zaburzenia związane z hormonem wzrostu lub zespołami genetycznymi np zespołem Marfana.
Jeśli takie przyczyny zostały wykluczone, a wyniki podstawowych badań laboratoryjnych i obrazowych są prawidłowe to nie ma powodów do obaw. Być może nadmierny wzrost ma związek z tzw akceleracją oraz z osobniczą konstytucją organizmu.
Należy dbać o prawidłowe odżywiania pod względem ilościowym i jakościowym ze względu na wiek intensywnego rozwoju.

Redakcja abcZdrowie.pl