Czy moje BMI na pewno nie jest prawidłowe?

Zadałam już wcześniej pytanie i uzyskałam zadowalającą odpowiedź. Chciałam jednak drążyć temat dalej. Tutaj jest link do poprzedniego pytania: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/dziwne-objawy-i-dziwne-zachowanie-czy-to-poczatek-ed Pani, która udzieliła mi odpowiedzi napisała: "Pani obecna masa ciała: 56 kg jest zbyt niska w stosunku do wzrostu, oznacza niedowagę". Dodam, że ta waga utrzymała się niestety tylko kilka dni, po czym ważę teraz 57,5 kg. Napisała pani, że waga jest za niska. Czy aby na pewno? W książce pt.: "Atlas. Kalorie i tłuszcze" jest napisane, że niedowaga zaczyna się, gdy BMI jest poniżej 19. W internecie miejscami napisane jest, że nawet od 18,5 zaczyna się niedowaga. Moje BMI przekracza jednak obie te granice, bo wynosi w tym momencie 19,89. Kalkulatory w Internecie mówią, że moja waga jest idealna.

Wiem, że jest Pani specjalistką i nie chcę podważać Pani autorytetu, chciałam tylko upewnić się, czy nie pomyliła się Pani, odpowiadając na moje pytanie. Trapi mnie to także, ponieważ bliskie mi osoby mają odmienne zdania na temat mojego wyglądu. Jedna z nich - babcia, mówi, że jestem gruba, tata zaś uważa mnie za kościotrupa, ciągle mówi, że jestem za chuda. Jest to dla mnie bardzo trudne, wytrzymać coś takiego, nie wiem co mam o sobie myśleć. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wskaźnik masy ciała ma wartość orientacyjną, tzn. wskazuje na zwiększone ryzyko zdrowotne.
Dotyczy to głównie wysokich wartości BMI związanych z nadwagą i otyłością, wówczas im większy BMI, tym większa zapadalność na schorzenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, hipercholesterolemia, itp.
Niskie wartości BMI stanowią jedno z kryteriów rozpoznawania anoreksji, wówczas przyjmuje się wartość 17.5 kg/m2 jako graniczną. Natomiast rzeczywiscie można znaleźć różne zakresy ,,dolnej normy" BMI- od 18.5-19.5 kg/m2.
Proszę jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, np. normy BMI nie dotyczą nastolatków, osób, które rosną, kobiet w ciąży, w wieku podeszłym, o dużej masie mięśniowej itp. Tak więc nie należy traktować BMI jako pewnej wartości bezwzględnej.
Tak jak Pani napisalam wcześniej, wartości sytuujące się w okolicy dolnej granicy normy dość szybko mogą ulec zmianie, nawet gdy nie jest stosowana żadna dieta (pod wpływem stresu, infekcji, zwiększonego wysiłku itp.).

Rozumiem, że chciałby Pani przede wszystkim uzyskać argument w sporach z bliskimi, jednak zwróciła się Pani do naszego portalu z powodu niepokojących Panią objawów - przede wszystkim: zatrzymania miesiączki, a także: kołatania serca, obrzęków palców dłoni, zwiększonego pragnienia.
Pomimo dość szybkiej utraty masy ciała (ok. 2 kg w ciągu miesiąca) najbardziej niepokoiła Panią perspektywa przytycia, wspominała też Pani zaabsorbowaniu tematem jedzenia, sylwetki.
Obecna  wypowiedź  może również wskazywać na związek tych problemów z Pani relacjami rodzinnymi.

Obawiam się, że Pani wątpliwości nie rozstrzygnie porada on-line.
Proszę skorzystać z osobistej konsultacji lekarskich, tak jak wskazałam to Pani w poprzedniej odpowiedzi.
Tylko wówczas będzie Pani pewna rozpoznania i przyczyny niepokojących Panią - i Pani bliskich, objawów.

Serdecznie pozdrawiam