Czy moje ciśnienie jest teraz prawidłowe?

Dzień Dobry. Czy ciśnienie wieczorem 139/60 puls-82 oraz rano 110/47 puls-74 jest ciśnieniem prawidłowym? Dodam, że czuję się dobrze, czasami od 3 tygodni dolegają mi szumy uszne w prawym uchu (przeważnie gdy kładę się spać), nie mam bólów głowy ani żadnych innych dolegliwości, natomiast martwi mnie różnica pomiędzy ciśnieniami. Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że prowadzi Pan samodzielną kontrolę ciśnienia tętniczego krwi. To ważna czynność, która powinna być wykonywana również przez osoby niechorujące na żadne choroby przewlekłe.

Robiąc pomiar ciśnienia, można ocenić aktualny stan organizmu oraz ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Analizując Pana pomiary, można by wywnioskować, że wartości ciśnienia krwi, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego wystąpiły w wyznaczonych granicach normy, uwzględniając wahania dobowe i godziny pomiaru.

Warto wiedzieć, że ciśnienie tętnicze jest ściśle związane ze stanem czuwania oraz dobowym rytmem snu. Jego wartość może znacząco zmieniać się w czasie doby. Zazwyczaj w dzień jest wyższe (głównie między godziną 6., a 12.), a nocą zaś się zmniejsza. Dotyczy to również pracy serca, czyli tętna.

Istotnym jest, że występują czynniki, które mogą powodować podwyższenie wartości ciśnienia krwi, a są nimi między innymi: stres, niewyspanie, zmiany pogody, a także przy niedostatecznym przyjmowaniu płynów.

Ze względu na pewne odległości, trudno jest określić Pana aktualny stan zdrowia, dlatego w razie wszelkich wątpliwości, zalecamy wizytę u lekarza rodzinnego. Specjalista po wykonaniu badania przedmiotowego będzie mógł wskazać prawidłowość Pana wyników.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze

https://portal.abczdrowie.pl/skoki-cisnienia-tetniczego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.