Czy moje lęki kiedyś miną?

Witam, mam 17 lat. Od pewnego czasu wszystkiego się boję, gdy chodzę po domu zapalam wszystkie światła, gdy pochylam się nad umywalką boję się podnieść, bo wydaje mi się, że zobaczę coś w lustrze, boję się wchodzić po schodach we własnym domu, bo wydaje mi się, że ktoś będzie za mną, gdy wsiadam do windy to wyobrażam sobie, że ona się urywa. Boję się też bardzo, że zobaczę ducha lub diabła, chociaż wiem, że te lęki są absurdalne. Chociaż mam tylko 17 lat boję się bardzo śmierci, a także tego, że umrze ktoś z mojej rodziny. Gdy widzę jak ktoś z mojej rodziny śpi, zawsze mi się wydaje, że przestał oddychać albo coś takiego. Ostatnio miałam paraliż senny, podczas którego miałam halucynacje i widziałam właśnie duchy i jakąś czarną postać. Teraz boję się zasnąć. Oprócz tych wszystkich lęków mam też problem z kontaktami z rówieśnikami, tzn. mam dużo koleżanek i kolegów, ale mam mało przyjaciół, bo gdy poznaję nową osobę od razu obdarzam ją zaufaniem, a później bardzo tego żałuję. Czasami gdy moi znajomi nie maja czasu się ze mną spotkać, czuję się urażona chociaż wiem, że nie powinnam, bo to normalne, że mają też innych znajomych. Nie wiem czy moje lęki same mi przejdą, a inne problemy się rozwiążą, czy też powinnam pójść do specjalisty?

Witam!
Sądzę, że wizyta u specjalisty mogłaby pomóc Ci przezwyciężyć trudności i poznać przyczynę powstawania lęków. Nadmierny lęk może wpływać na całe Twoje funkcjonowanie, także na relacje z innymi ludźmi. Czasem takie problemy same mijają, lecz jest też możliwość, że będą się nasilać i utrudniać Ci codzienne funkcjonowanie. Zachęcam Cię do wizyty u psychologa.
Warto, żebyś na ten temat porozmawiała z rodzicami. Jeszcze nie jesteś pełnoletnia i ich zgoda będzie potrzebna do podjęcia się pracy ze specjalistą. W trudnych chwilach możesz korzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Pozdrawiam