Czy można nauczyć się czucia przyjemności?

Moja psycholożka powiedziała mi, że jak mam anhedonię od depresji, to odczuwania przyjemności trzeba się nauczyć. Jak nauczyć się odczuwania przyjemności?
KOBIETA, 24 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

odczuwanie przyjemności jest złożonym procesem, który może być utrudniony w przypadku anhedonii, stanu charakterystycznego dla depresji. Choć jest to trudne, istnieją metody, które mogą pomóc w ponownym odkrywaniu przyjemności w codziennym życiu.

Na początku może Pani spróbować odkryć aktywności, które potrafią choć trochę umilić Pani dzień. Mogą to być błahe sprawy jak obejrzenie serialu, słuchanie muzyki, zjedzenie ulubionego posiłku, czy jazda na rowerze. Ponadto, warto także stawiać sobie małe cele. Może to być np. posprzątanie pokoju, przeczytanie jednego rozdziału ciekawej książki.

Powinna Pani także rozważyć wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego stylu życia. Sport, nawet w małych dawkach, sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Taki proces może być trudny, jednak warto się zdeterminować i z biegiem czasu z pewnością odkryje Pani aktywność, która będzie sprawiała przyjemność. Dodatkowo, zalecamy stałą kontrolę pod okiem psychologa.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/anhedonia-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.