Czy można się odchudzać w ciąży?

czy można się odchudzać w ciąży będąc jedynie na zdrowej diecie i wykonując lekkie ćwiczenia tj spacer. pływanie,lekki trening na orbiterku ?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Odchudzanie jako takie (czyli stosowanie dowolnych restrykcji żywieniowych mających na celu redukcję masy ciała) jest podczas ciąży absolutnie przeciwwskazane, gdyż może być niebezpieczne zarówno dla Pani jak i dla dziecka. Często jednak zdarza się, że kobiety, które przed ciążą nie dbały o swój sposób odżywiania podczas ciąży zaczynają się zdrowo odżywiać, co prowadzi do spadku wagi (przyrost masy związany z rosnącym płodem, łożyskiem, większą objętością krwi niż spadek masy tkanki tłuszczowej w związku ze zmianą diety). Ćwiczenia proszę koniecznie skonsultować z ginekologiem, gdyż u wielu kobiet ciężarnych są niewskazane ze względu na możliwość wywołania skurczy lub innych powikłań. Życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Odchudzanie po ciąży

Witam mam 21 lat od roku jestem mama coreczki Natalki. Wiadomo jak po ciazy mam problem z nadwaga mam 165 cm wzrostu i napewno ponad 70 kg W bidrach az 107 jestem zalamana biore linea 20+ herbate phuerh ale efetow nie widze prosze o pomoc jak moge zgubic troch w talli i biodrach bo wygladam bd zle ;(
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Witam Panią,

Gratuluje Pani córeczki:) Najlepszym rozwiązaniem w walce z nadmiernymi kilogramami jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. W tym momencie posiadam jednak zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce. Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Z rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.

Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Odchudzanie się po ciąży

Witam jestem świeżo upieczoną mamusią. Ponad 2 miesiące temu urodziłam dziecko. Po ciąży został mi dość spory brzuch , chciałabym dostać rady jak schudnąć co jeść aby ten apetyt był mniejszy, dodaję że nie karmię piersią.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Wyeliminować produkty o wysokim indeksie glikemicznym powyżej 50-60 ( poczytać proszę w internecie !!! ). Ćwiczenia tak ale na początek cardio tzn bieganie, stepery itd. Za 2-3 m-ce ćwiczenia na brzuch. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty