Odchudzanie z brzucha a lekkoatletyka

Cześć,mam 13 lat i wzrost 177 cm i ważę 64 kg. Zwisają mi fałdki tłuszczu na brzuchu i to mnie denerwuję, bo moje koleżanki mają płaskie brzuchy. Trenowałam 5 lat pływanie i moje koleżanki nadal trenują lecz ja przepisałam się teraz na lekką atletykę. Pcham kulą i rzucam dyskiem.Mam prośbę , prosze o jakąs dietę i może jakieś tabletki na odchudzanie nie szkodzące zdrowiu. I wiem że gdy stosuje się tabletki potrzebna jest dieta. Więc prosze o te 2 rzeczy :) pozdrawiam.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Zdecydowanie odradzam suplementy wspomagające odchudzanie - nie są one zdrowe, szczególnie w wieku dojrzewania organizmu, gdy jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest podwyższone. Efekt redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej jest w pełni możliwy do osiągnięcia dzięki zastosowaniu zasad zdrowego odżywiania. Wzrost masy ciała po zmianie dyscypliny sportowej mógł wynikać z większego wydatkowania energii w przypadku pływania, do której organizm się przyzwyczaił, a jej nadmiar odłożył w postaci tkanki tłuszczowej. Wskazane byłoby regularne wprowadzenie ćwiczeń modelujących partie brzucha,aby pozbyć się problemu. Ważne jest też regularne spożywanie posiłków (najlepiej 5 dziennie), wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego nabiału oraz wzbogacanie codziennego jadłospisu w świeże warzywa i owoce, przy jednoczesnej rezygnacji z kalorycznych przekąsek w postaci słodyczy, paluszków, chipsów itp.

Witaj, Tabletki nie są Ci potrzebne – nie są ani skuteczne, ani tanie, ani też zdrowe, dlatego nie polecam żadnych. Jeśli chodzi o dietę i odchudzanie również nie jest wskazane w Twoim przypadku – masz prawidłową masę ciała, a dodatkowo jesteś w wieku dojrzewania, kiedy Twoje ciało stale się zmienia, a Ty potrzebujesz energii i składników odżywczych, aby zachować zdrowie. Oczywiście cały czas powinnaś stosować się do prawidłowych zasad żywienia (znajdziesz je w dziale http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie ) i odpowiednio często ćwiczyć. To pozwoli Ci wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie a także pozbyć się tkanki tłuszczowej np. z okolic brzucha. Do codziennej aktywności dodaj ćwiczenia siłowe. Polecam Ci przeanalizowanie i zastosowanie się do porad zawartych w artykule http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch Pozdrawiam.