Czy muszę dokładnie przebadać wątrobę?

Dzień dobry! Chciałbym się dowiedzieć czy poniższe podwyższone wyniki prób wątrobowych wymagają dokładniejszej diagnostyki czy jedynie powinny wymagać monitorowania sytuacji. AST 27 U/l (norma do 40) ALT 50 U/l (norma do 41) Bilrubina całkowita 1,48 mg/dl (norma 0,2 - 1,2) Fostaza zasadowa 68 u/l (norma 40-130l) GGTP 84 u/l (norma 10-71) Brak jakichkolwiek objawów, na co dzień zdrowe odżywianie i dużo sportu, w weekendy przy spotkaniach alkohol i gorsze jedzenie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan badania kontrolne krwi, aby ocenić stan funkcjonowania organizmu. To ważna i istotna profilaktyka również w kierunku chorób układu pokarmowego, w tym i wątroby.

Według przedstawionych wyników badań, można by stwierdzić, że podwyższeniu uległa bilirubina całkowita, ALT oraz GGTP. Należy jednak zaznaczyć, że nie są to znaczne odchylenia od norm i prawdopodobnie nie powinny wskazywać na poważniejsze schorzenia. Jednakże każde nieprawidłowości w wynikach krwi należałoby, co jakiś czas powtarzać oraz konsultować z lekarzem internistą.

Podwyższone próby wątrobowe mogłyby wskazywać na nieprawidłową pracę wątroby, niedrożność dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego, a także na stłuszczenie wątroby. Ta ostatnia przypadłość może być spowodowana nieprawidłową dietą, bogatą w tłuszcze zwierzęce oraz produkty smażone oraz zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

Ze względu na pewną odległość, trudno jest określić przyczynę tych nieznacznych wzrostów niektórych parametrów wątroby. Proponujemy wizytę u lekarza internisty, który prawdopodobnie zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki. Przydatne mogłoby okazać się wykonanie USG jamy brzusznej oraz określenie lipidogramu z surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-alt-czym-jest-przebieg

https://portal.abczdrowie.pl/ggtp

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.