Czy należy zwiększyć dawkę suplementu?

Dzień dobry, Dwa tygodnie temu, postanowiłem wykonać rutynowe badanie krwi (morfologia, cholesterol, wapń całkowity, kwas moczowy, glukoza, sód, potas, magnez, chlorki, żelazo etc.). Przy okazji, zrobiłem również badanie Witaminy D 25(OH)D Total. Wynik badań (prócz cholesterolu, ale to już inna historia) był całkiem niezły, jednak przy Witaminie D widniała wartość około 7 ng/ml. Zainteresowałem się tym tematem i otrzymałem informacje, że jest to skrajny niedobór, który może wpływać na moje problemy z trawieniem oraz spokojnym snem. Postanowiłem pójść do lekarza rodzinnego i omówić wyniki oraz ustalić odpowiednią dawkę Witaminy D. Ku mojemu zdziwieniu, lekarz powiedział, że nie mam czym się przejmować w kwestii wyniku Witaminy D, ponieważ żyjemy w takiej szerokości geograficznej, że zdecydowana większość ludzi ma niedobory tej Witaminy. Zignorował moje pytanie dot. dawkowania i zasugerował częstsze "kąpiele słoneczne". Postanowiłem nie dać za wygraną i kilkukrotnie dałem do zrozumienia, że jestem zainteresowany suplementacją, ponieważ pracuję z branży IT i większą część dni w tygodniu, spędzam w biurze i nie mam możliwości zbyt częstego przebywania na słońcu zwłaszcza w godzinach południowych. Lekarz zasugerował mi dawkę 2000j.m. Powiedział abym brał przez pewien czas i wszystko powinno się unormować. Po powrocie do domu spędziłem wiele czasu na literaturę dot. Witaminy D, dawkowania oraz porozmawiałem w przyjaciółmi, którzy na co dzień zajmują się tematyką zdrowej żywności. Wszyscy byli zaskoczeni dawką jaką otrzymałem przy wyniku ~7 ng/ml. Zarówno artykuły, które czytałem jak i znajomi, radzą mi abym zwiększył dawkę do Witaminy D do 10.000-15.000jm (dziennie) K2MK7 B-Complex a po miesiącu ponowne badanie. Chciałbym poznać Państwa opinię na ten temat. Kilka informacji o mnie: Mam 25 lat, ważę około 100kg, nie jestem chory oraz nie mam żadnych zaburzeń, jestem uczulony na pyłki (topola), w wieku 20 lat miałem podwyższony kwas moczowy oraz wykryto u mnie mały kamień, który został usunięty poprzez zabieg (bodajże endoskopowo). Przez ostatnie lata, nic mi nie dolega (prócz wyżej opisanych problemów z lekką niestrawnością oraz problemem ze spokojnym snem). Robię systematycznie badania krwi.

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam,

Niedobór witaminy D jest powszechnym problemem zdrowotnym w Polsce i Europie. Niektóre źródła podają, że problem ten dotyczy ponad 80% ludności w krajach Europejskich. Podana przez Pana wartość 7 ng/ml 25(OH)D odpowiada ciężkiemu niedoborowi. Wg aktualnych rekomendacji dotyczących suplementacji i leczenia witaminą D, w przypadku jej ciężkiego niedoboru, należy wdrożyć dawki LECZNICZE, uzależnione od wieku i masy ciała oraz wykonać badanie kontrolne stężenia 25(OH)D po 1–3 miesiącach terapii. Dawka lecznicza przy stężeniu < 10 ng/ml wynosi 6000 IU/dobę. Leczenie ciężkiego niedoboru należy prowadzić przez 3 miesiące lub do uzyskania stężenia w przedziale 30–50 ng/ml. Następnie wskazane jest stosowanie dawki PROFILAKTYCZNEJ. Dawka profilaktyczna w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie wynosi 800–2000 IU/dobę przez cały rok. Obecnie nie zaleca się podawania witaminy D w produktach skojarzonych zawierających witaminę K2 (MK7), ponieważ ich efektywność nie została udokumentowana. W czasie suplementacji witaminy D należy zadbać o odpowiednią podaż wapnia w diecie. Niektórzy pacjenci wymagają oceny parametrów gospodarki wapniowo-fosforanowej, dlatego leczenie niedoboru witaminy D powinno być prowadzone indywidualnie, po zebraniu wywiadu i badaniu lekarskim.

Źródło: Rusińska A, Płudowski P, Walczak M, et al. Vitamin D Supplementation Guidelines for General Population and Groups at Risk of Vitamin D Deficiency in Poland-Recommendations of the Polish Society of Pediatric Endocrinology and Diabetes and the Expert Panel With Participation of National Specialist Consultants and Representatives of Scientific Societies-2018 Update. Front Endocrinol (Lausanne). 2018;9:246.