Czy oddać krew do badania na obecność tej bakterii po ugryzieniu kleszcza?

Witam, ostatnio ugryzł mnie kleszcz. Wyciągnęłam go stosunkowo szybko - trochę ponad 24 h po ugryzieniu. Oddałam go do badania na obecność różnych patogenów, głównie pod kątem boreliozy. Otrzymałam już wyniki i boreliozy ten kleszcz nie przenosił, ale wykryto w nim bakterię Bartonella henselae powodującą chorobę kociego pazura. Z tego co czytałam miały miejsce przypadki przeniesienia tej bakterii na człowieka z kleszcza, ale są one rzadkie. Co powinnam teraz zrobić ? Oddać krew do badania na obecność tej bakterii ? Jest możliwość, że kleszcz nie zdążył jej przenieść na mnie przez dość krótki czas bytowania (jak przy boreliozie, gdzie ryzyko do 24h jest niewielkie) ? Objawy póki co nie wystąpiły, ale minęły dopiero ponad 2 tygodnie. Uprzejmie proszę o poradę nt. dalszego postępowania.

Lek. Paweł Szadkowski

Nie ma powodów do niepokoju. Sugerowałbym raczej obserwację i w razie wystąpienia niepokojących objawów (takich jak grudka lub krosta w miejscu zadrapania, czy powiększenie węzła chłonnego w najbliższej okolicy) udanie się do lekarza. Ryzyko zakażenia jest niewielkie, a sama choroba kociego pazura w zdecydowanej większości przypadków jest chorobą samo-ograniczającą się, która ustępuje nawet bez leczenia (a w razie nasilonych objawów możliwe jest zastosowanie antybiotyku, który działa szybko i skutecznie).