Czy oliwa z oliwek obniża poziom cholesterolu we krwi?

Witam, Czy to prawda,że oliwa z oliwek obniża poziom cholesterolu we krwi? Badania cholesterolu miałam w styczniu 2015 z wynikiem całkowitym 243. Nieświadomie zaczęłam spożywać oliwę z oliwek po 2,3 łyżki dziennie . W tym miesiącu, kwietniu, znowu miałam badanie cholesterolu i ku mojemu zaskoczeniu wynik cholesterolu całkowitego wynosi 189. Dodam,że wprowadzenie oliwy z oliwek było jedyną zmianą w mojej diecie. Z góry dziękuję!

Mgr Martyna GorczyĹska

Pomimo, że oliwa z oliwek zawiera kwasy omega-3, które wpływają pozytywnie na obniżenie zawartości trójglicerydów i cholesterolu LDL to wątpie, że jedna tylko zmiana wpłynęła pozytywnie na wynik. Może nieświadomie wprowadziła Pani również inne zmiany? Chociażby zaczęła Pani mniej smażyć? Oczywiście, jeżeli już w młodym wieku ma Pani podwyższony poziom cholesterolu zalecałabym wprowadzić pozytywne zmiany w stylu życia: zwiększyć aktywność fizyczną, spożywać dużo świeżych warzyw i owoców, unikać smażenia i żywności przetworzonej, oraz typu fast-food.

Oliwa z oliwek jest jednym z tłuszczów wskazanych w diecie. Za najskuteczniejszą metodę obniżania nieprawidłowości w lipidogramie uważa się obecnie dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe. Źródłem tych kwasów są oleje roślinne, orzechy, awokado. Oprócz oliwy może Pani wprowadzić także wprowadzić do diety olej lniany (spożywany na surowo) oraz rzepakowy wykorzystywany do przygotowywania potraw.