Czy osoba o zaburzeniach socjopatycznych może się zmienić?

Witam! Byłam przez pewien czas w relacji z mężczyzną, z moich obserwacji wynika że mógłby to być socjopata. Zastanawiam się czy taki człowiek w kolejnym związku może się "magicznie" zmienić lub czy może dokonać tego jego nowa partnerka nie biorąc pod uwagę żadnej terapii. Pozdrawiam!

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
socjopata to osoba, która cierpi na zaburzenia osobowości. To rodzaj zaburzeń, który wymaga specjalistycznej pomocy. Najlepszą formą leczenie jest podjęcie psychoterapii razem z udziałem w treningu umiejętności społecznych. Bez jakiejkolwiek formy terapii jest to bardzo trudne, aby taka osoba się zmieniła. Proszę pamiętać, że socjopaci bardzo dobrze się maskują. W początkowej fazie znajomości socjopata jest bardzo czarujący, zainteresowany drugą osobą. Natomiast w dalszych etapach relacji pokazuje swoje prawdziwe oblicze.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa