Czy osobie doświadczającej w dzieciństwie przemocy domowej jest w stanie pomóc psychoterapia?

Czy osobie doświadczającej w dzieciństwie przemocy domowej jest w stanie pomóc psychoterapia? Czy pomoże to zamknąć błędne koło i zniwelować całkowicie agresję wobec drugiego człowieka? Czy to jest jednak błąd myśleć, że ktoś się zmieni? Jedni z tego się podźwigną od razu, drudzy nie..ale czy Ta druga część może żyć normalnie?

Oczywiście że tak!!! Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa są bardzo często przedmiotem psychotetapii. Można jak najbardziej przepracować ten problem i absolutnie się go pozbyć. Pozdrawiam

Dzień dobry,

Tak psychoterapia może pomóc, lecz zależy to od kilku czynników: zaangażowania pacjenta i terapeuty, oczekiwań pacjenta co do terapii.

Złość, gniew, poczucie urazy, smutek, żal, są uczuciami, których doświadcza każdy człowiek w swoim życiu. Jest to normalne, problemem stają się kiedy ktoś w związku z nimi zaczyna zachowywać się agresywnie.

W psychoterapii można jedynie zmienić sposób reagowania, myślenia o sobie, nigdy psychoterapia nie zmienia jakiejś drugiej osoby, która jest w życiu pacjenta.
Zmiany są możliwe, lecz wymagają czasu, to trochę jak z osobą, która żyła w ciemności przez całe swoje życie i jedynie słyszała o świetle, nie można jej od razu pokazać słońca w południe ( bo to będzie zbyt bolesne), potrzebuje czasu aby przyzwyczaić się. do światła.

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty, podczas których terapeuta oceni jaka forma/metoda pomocy będzie dla Pani najlepsza.

Witam.
Psychoterapia może pomóc. Dużo zależy od tego, czy pisze Pani o sobie, czy o kimś bliskim. Pomoc w takiej sytuacji jest możliwa po pierwsze gdy ta osoba w ogole widzi negatywny wpływ swojej przeszlości na obecne życie, po drugie chce otrzymać pomoc. Nikogo nie da się zmienić na siłę, ani siłą własnej woli.
Osoba, która doświadcza przemocy, szczególnie jako dziecko, wyrabia w sobie mechanizmy, które mają za zadanie pomóc przetrwać w tej trudnej sytuacji, a dodatkowo uczy sie wzorców zachowań, którch później używa (często nieświadomie) w dorosłym życiu. Warunki się zmieniają, ale stare mechanizmy działają nadal i maja wyływ na budowane relacje.
Każdy może się zmienić i żyć normalnie. To jednak wymaga jego zaangażowania i pracy ze specjalistą. Wsparcie bliskich zawsze jest wtedy bardzo pomocne.