Dzień dobry,
aby lepiej rozpoznawać swoje emocje, także te trudne i lepiej sobie z nimi radzić można skorzystać z terapii indywidualnej a czasem wystarczy psychoedukacja np. w formie zajęć warsztatowych. Wszystko zależy od nasilenia problemu, jego podłoża i gotowości danej osoby do podjęcia danej formy pracy własnej.
Zachęcam do udania się do psychologa lub terapeuty celem odbycia konsultacji, gdzie będzie można przyjrzeć się temu, na czym dokładnie polega trudność i dobrać odpowiednią formę specjalistycznej pomocy. Pozdrawiam Panią serdecznie.
Witam Panią. Odważam się na odpowiedź, która nie jest łatwa, zwłaszcza, że nie znam szczegółów sytuacji, której dotyczy Pani pytanie. Te szczegóły są niezwykle istotne. Jeśli osoba, którą nazywa Pani cholerykiem stosuje przemoc psychiczną bądź fizyczną wobec osób bliskich to taka osoba powinna skorzystać z zajęć korekcyjnych-edukacyjno dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Jeśli to jest sytuacja przemocy w rodzinie to najbliższe otoczenie tej osoby jest w sytuacji zagrożenia a sama ta osoba jest narażona na poniesienie konsekwencji w tym prawnych. Jeśli to nie jest sytuacja przemocy w rodzinie i wybuchowość tej osoby nie dotyczy jej otoczenia to wymaga to bezpośredniego kontaktu z psychologiem, który pomoże określić źródło problemu i ewentualny plan pomocy. W przypadku przemocy w rodzinie najbliższe otoczenie powinno szukać kontaktu z miejscami oferującymi pomoc dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Pozdrawiam Panią
Oczywiście istnieje wiele różnych form terapii dla osób z takim problemem. Wszystko ustala się podczas konsultacji psychologicznych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakiej terapii się podjąć przy DDA? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Dlaczego osoba nie jest w stanie poradzić sobie z emocjami? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Relacje ze sprawcą przemocy domowej po terapii – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Smutek i tęsknota za mamą, która niespodziewanie zmarła – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Zmiana zachowania po terapii przeciwalkoholowej – odpowiada Dr Anita Rawa-Kochanowska
- Wyzywanie się w małżeństwie – odpowiada Mgr Renata Respondek
- Jak pomóc synowi po odejściu żony? – odpowiada mgr Monika Góra
- Jak pomóc osobie, która cierpi na depresję? – odpowiada Mgr Marta Kołacka
- Co robić, jeśli mój mąż znęca się nade mną fizycznie i psychicznie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Znęcanie się starszej osoby nad rodziną – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz