W jaki sposób pomóc chłopakowi z patologiami w rodzinie?

Witam, pilnie proszę o poradę psychologa. Problem dotyczy rodziny mojego chłopaka otóż jego rodzice strasznie go gnębią, obrywa za coś czego sam nie zrobił( ma 20 lat) ostatnio gdy chciał rozpalić w piecu jego ojciec go przyduszał... dużo jest takich sytuacji w których nie wiadomo jak się zachować. On i jego rodzice są bardzo nerwowi i wybuchowi. Występują tam sytuacje patologiczne i silna przemoc psychiczna czasem i fizyczna. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem jak się zachować w tej sytuacji

Tego typu sytuacja może mieć swój finał na policji - w przypadku przemocy i zagrożeniu życia lub zdrowia trzeba o tym pamiętać i nie bać się prosić o taką pomoc w razie potrzeby. Nie wiem jak chłopak radzi sobie z tym problemem, ale w przypadku chronicznej przemocy domowej może mu się przydać również psychoterapia.

Witam Panią Serdecznie,

Sytuacja Pani chłopaka w jego rodzinie jest już nawykowo utrwalona.

Najwyraźniej rodzice nie radzą sobie ze swoimi emocjami i przerzucają je na chłopaka.
Prawdopodobnie tak jest od zawsze- więc Pani chłopak pewnie nie zauważa i nawet nie wie, że jego rodzice stosują wobec niego przemoc.

O siebie należy zawalczyć, nawet jeśli są to rodzice.
Pani chłopak pomagając sobie- pośrednio być może pomoże i rodzicom.

Proponuję Pani szczerą rozmowę z Pani chłopakiem, w której Pani nazwie i uświadomi go o stosowanej wobec niego przemocy.

Zachęcałabym bardzo, aby zainspirowała go Pani do podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej.
W terapii tej pracuje się przede wszystkim na teraźniejszości i pracę nad rozwiązaniem problemu rozpoczyna się już od samego początku.

Skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego- na terapię otrzyma Pan od lekarza pierwszego kontaktu (w ramach NFZ-tu).

Pomocny byłby warsztat z asertywności i poczucia własnej wartości.

Życzę Pani i Pani Sympatii, żeby Wam się udało,
Irena Mielnik-Madej