Czy pice napojów słodzonych jest szkodliwe?

Witam pytanie krótko i na temat 1 puszka coli 100ml=10-11g cukru. Lekarze mówią,że bardzo nie zdrowe,napój pomarańczowy Hortex 100ml=10-11g cukru i to jest pisze wyraznio,że to świeżo wyciśniety sok i mam mętlik w głowie czy w takim razie sok Hortex,który mimo tego,że jest świeżo wyciśniety a zawiera tyle samo lub więcej cukru niż coca cola jest w takim razie zdrowsza ? i drugie pytanie co się stanie jak wypije 3 szklanki soku pomarańczowego Hortex w ciągu doby to ponad 30g cukru?Prosze o odp.

Cukier zawarty w owocach i cukier "z cukierniczki" (sacharoza) to w zasadzie to samo. Jest identycznie metabolizowany w naszym organizmie, chociaż z punktu widzenia chemicznego w sacharozie znajdują się związane ze sobą glukoza i fruktoza, a w owocach są one wolne, w różnych proporcjach. Sacharoza jest jednak momentalnie rozbijana na dwie cząsteczki i mamy to, co w owocu. Stąd cukier występuje także w soku pomarańczowym, również świeżowyciśniętym. Nie oznacza to jednak, że jest on tak samo niezdrowy jak cola, głównie dlatego, że możemy w nim znaleźć szereg witamin i minerałów, a dodatkowo błonnik, który spowalnia wchłanianie cukru. W coli natomiast znajdziemy masę sztucznych dodatków: barwników, konserwantów itp. Tak czy inaczej najzdrowszym napojem dla naszych organizmów jest woda i to picie jej zalecałabym na co dzień. Od czasu do czasu szklanka soku pomarańczowego nie zaszkodzi, choć najlepiej, żeby był świeżowyciśnięty, bo te z kartonu, mimo że czasem nie są dosładzane, to są pasteryzowane, a to pozbawia je części cennych witamin i minerałów.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

pomimo wysokiego poziomu cukru picie soku jest zdrowsze niz coli ponieważ dostarcza Pan składników mineralnych i witamin których w coli brak. Najkorzystniej jest unikać słodkich napoi zastępując je świeżymi owocami.
W cukrzycy nie poleca się soków owocowych, a same owoce również podlegają ograniczeniu.

Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Zgadza się w sokach, nawet naturalnych i świeżo wyciskanych znajdziemy dużą ilość cukru. Jednak, poza cukrem mamy też wiele cennych składników odżywczych m.in witaminy, których nie ma w coca-coli czy innych słodzonych napojach gazowanych. Ponadto jest tam sporo dodatków, o szkodliwym działaniu na nasz organizm. Natomiast, nie jest wskazane wypijanie dużej ilości naturalnych soków, ze względu na zawartość cukru. Lepiej pić wodę w ciągu dnia, a jeżeli mamy ochotę na sok, to warto rozcieńczać go z wodą lub ograniczyć do jednej szklanki dziennie.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać:Soki! Pić czy nie pić – oto jest pytanie! (część 1)

http://poznan.mojdietetyk.pl/artykuly/soki-pic-czy-nie-pic-oto-jest-pytanie-czesc-1.html?c=9