Sok marchwiowy a jego szkodliwość

Dzień dobry, W jakich ilościach sok marchwiowy może być niezdrowy? słyszałem, że we wszystkim należy zachować umiar, także w spożywaniu witamin. Nie wiem jednak czy to prawda i czy rzeczywiście nadużywanie soku marchwiowego może przynieść negatywne skutki dla zdrowia. Jeżeli tak to jakie? Co się może stać jeżeli przesadzimy z sokiem marchwiowym? Po czym poznać, że została przedawkowana dzienna dawka soku marchwiowego? Jakie zalety ma sok marchwiowy? Czy picie soku każdego dnia jest potrzebne organizmowi? Bardzo lubię sok marchwiowy, ale zastanawiam sie czy nie piję go za dużo. Staram się dbać o swoje zdrowie, jeść dużo warzyw i owoców, stosować odpowiednią dietę. Nie chciałbym jednak przesadzić w drugą stronę. Nie chodzi o to, że piję sok marchwiowy po kilka razy dziennie codziennie, ale jednak piję go dosyć często i zastanawiam się czy aby nie za często... Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam.

Witam. Sok marchwiowy świeżo wyciskany jest bardzo zdrowy, bo zawiera wiele cennych składników, przede wszystkim beta-karoten, z którego organizm wytwarza witaminę A. Szklanka soku wypita raz dziennie Panu nie zaszkodzi, natomiast spożywanie go w nadmiarze, np. 1litra lub więcej, nie jest potrzebne organizmowi i nie jest dla niego korzystne. Widocznym objawem przedawkowania jest pojawienie się pomarańczowego zabarwienia skóry. Nie polecam systematycznego picia większych ilości gotowych soków, zwłaszcza wytwarzanych z soku zagęszczonego, gdyż dodaje się do nich sporo cukru. Pozdrawiam.

Witam, sok marchwiowy to przede wszystkim bogate źródło betakatonu- prekursora witaminy A, które jest rozpuszczalna w tłuszczach i może gromadzić się w toksycznych ilościach w organizmie. Nadmiar może przyczynić się do zwiększenia drażliwości, zmiany zabarwienia skóry, powiększenia wątroby, wypadania włosów, suchości skóry. Jeżeli skóra zmienia zabarwienie (często ręce) to należy odstawić sok.

Sok marchwiowy jest bogaty w beta karoten i witaminę A, jego 100 ml dostarcza ok. 580 jednostek witaminy A, a norma dla mężczyzn powyżej 19 roku życia wynosi 900. Trzeba uważać, żeby nie przedawkować witaminy A, ponieważ wiąże się to z ryzykiem drażliwości, zaburzeń żołądkowo- jelitowych, zmianami zabarwienia skóry (staje się bardziej żółta/pomarańczowa), powiększeniem wątroby, śledziony, świądem skóry oraz bólami głowy. Witamina A w nadmiarze staje się związkiem toksycznym, ponieważ organizm nie wydala jej z moczem, tylko kumuluje. Mówimy o przedawkowaniu gdy przekroczymy zalecaną dawkę 10-20 krotnie. Bezpiecznie będzie pić sok marchewkowy przy zbilansowanej diecie w ilościach 1-2 szklanek dziennie.

Witam, picie jakiegokolwiek soku jest zależne przede wszystkim nie od tego z czego ten sok jest ale od tego jaką metodą go uzyskujemy. Każdy sok z sokowirówki czy to robiony w domu czy gotowy, jest pozbawiony błonnika a więc przede wszystkim jest zródłem cukru prostego, a jego konsekwencja jednoznacznie wpływa na działanie insuliny w naszym organiżmie, pozdrawiam