Czy podczas diety należy odrzucić soki owocowe?

Czy podczas diety należy odrzucić soki owocowe czy możne je zostawić (chodzi o cukry).

Witam! Podczas diety redukcyjnej można spożywać soki owocowe. Należy jednak zachować umiar. Polecam soki jednodniowe oraz świeżo wyciśnięte soki bez dodatku cukru. Takie mają najwięcej witamin i najmniej cukru.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

witam, picie soków owocowych nie jest całkowicie przeciwwskazane, ale należy je wliczać do bilansu energetycznego diety oraz zwracać uwagę na skład podany na opakowaniu przez producenta, zwłaszcza zawartosć cukru i/lub syropu fruktozowo glukozowego. Nie powinno go tam byc (ze zdrowotnego punktu widzenia), jeśli jest...mamy konsumenckie prawo bojkotować producenta nie kupując takiego produktu.Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Szczególnie proszę się wystrzegać "soków" kartonowych, wiele z nich jest napojami, nektarami, czyli zawierają dodany cukier i różne substancje dodatkowe. Sok powinien składać się z 85-100% owoców. Może zawierać również dodatek cukru, jeśli jest nie większy niż 15g/l producent nie jest zobowiązany do zadeklarowania tego na opakowaniu. W soku może się znaleźć aż 150 g cukru dodanego na litr, ale zabroniony jest dodatek konserwantów, barwników czy sztucznych aromatów. Najlepsze są soki świeże, wyciskane , mętne z widocznym miąższem. Podobnie jest z "wodą" smakową. radze wczytać się w etykietkę - to napój owocowy a nie jak ogólnie przyjęto - woda... Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Zuzanna Mroczkowska

Witam,

Nie ma konieczności eliminowania z diety soków owocowych, niemniej jednak zalecałabym soki jednodniowe bez dodatku cukru lub takie, które przygotowujemy we własnym domu za pomocą sokowirówki lub wyciskarki do owoców. Proszę pamiętać, że posiadają one wartości energetyczne - jeżeli dodamy do nich miód to kaloryczność wzrasta. Ponadto są źródłem ważnych składników mineralnych.