Czy pominięcie tabletki zaburzyło ochronę antykoncepcyjną?

Witam, przez ok. 2 lata stosowałam Depo Provera, po konsultacji z ginekologiem zmieniłam zastrzyki na Daylette ( zażywam nieprzerwanie od 1,5 roku - żadnej pominiętej tabletki). Niestety ostatnio pominęłam 6. tabletkę z blistra. Zauważyłam to dopiero przy braniu ósmej tabletki (zażyłam dwie na raz). Dodam jeszcze że nie miesiączkuję od czasu przyjmowania Depo Provera. Czy jest poważne zagrożenie ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

pominięcie tabletki antykoncepcyjnej wiąże się z obniżeniem skuteczności.

Zgodnie z informacjami dostępnymi w ulotce dołączonej do opakowania tabletek Daylette – jeśli od pominięcia tabletki minęło więcej niż 24 godziny, to ochrona przed ciążą może się zmniejszyć. Dodatkowo pominięcie tabletki z pierwszego tygodnia wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci prezerwatywy przez kolejny tydzień. Jeśli w tygodniu, który poprzedzał pominięcie tabletki doszło do zbliżenia, może być Pani w ciąży.

Podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie występują miesiączki, lecz krwawienia z odstawienia. Ich brak należy skonsultować z ginekologiem.

Podobne pytania umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-6-tabletki-antykoncepcyjnej-z-opakowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-6-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-244-w-6-dniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.