Czy powinnam dać ojcu szansę na kontakt?

Czy powinnam empatycznie podejść do mojego ojca alkoholika? Gdy byłam dzieckiem on wolał wydawać pieniądze na alkohol niż na rodzinę, na początku dawał mało pieniędzy (dało się z tego jakoś wyżyć, ale nic ponad to, a zarabiał więcej), a potem już wcale. Zawsze miałam mu to za złe i przez to nie utrzymuję z nim kontaktu (a niedawno chciał się spotkać ze mną i z moją siostrą, parę razy próbował się skontaktować z moją siostrą, ale ta nie odpowiadała, aż w końcu nawet próbował się skontaktować z nami przez swoją bratanicę, a naszą kuzynkę, napisała ona do mojej siostry że tata ma dla nas pieniądze
KOBIETA, 24 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

podejście do takiej sytuacji jest bardzo indywidualne i powinno zależeć od Pani własnych uczuć i granic emocjonalnych. Empatia jest wartościową cechą, która może pomóc zrozumieć i współczuć innym, jednak ważne jest także dbanie o swoje zdrowie emocjonalne.

Jeśli czuje się Pani, że jest gotowa podjąć próbę empatycznego podejścia do swojego ojca, można spróbować. Należy się jednak przygotować na to, że reakcje i zachowanie osoby uzależnionej od alkoholu mogą być nieprzewidywalne i często prowadzą do dalszych trudności i problemów.

Zanim podejmie Pani jakiekolwiek decyzje, warto również skonsultować się z profesjonalistą, takim jak psycholog lub terapeuta ds. uzależnień, który może pomóc w zrozumieniu i przetworzeniu swoich uczuć. Taki specjalista będzie mógł również doradzić, jak najlepiej radzić sobie w sytuacji kontaktu z ojcem alkoholikiem.

Co by Pani nie zrobiła, proszę zawsze mieć na uwadze swoje uczucia i pragnienia.

W linku poniżej można znaleźć informacje dotyczące sposobów radzenia sobie z uzależnieniami:

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.