Czy powinnam iść do psychologa, psychiatry?

Witam, mam 18 lat. Od jakiś 3 lat przelotnie mam myśli samobójcze, z tym że z miesiąca na miesiąc coraz częściej. Rozmawiałam dzisiaj z mamą, że chcę iść do psychologa, ale ona mówi, że nie ma takiej potrzeby, bo ja jestem za bardzo wrażliwa, ale przecież mi to przejdzie. Wiem, że piszę chaotycznie. Od zawsze miałam mało znajomych, ale zaufanych, a od pewnego czasu więcej czasu spędzam w domu, nie umiem już "wyjść" do ludzi jak kiedyś. Dziczeję! Chodzę do technikum, 2 klasa. Zawsze byłam ambitna, czerwony pasek itp., a z roku na rok coraz gorzej. Teraz na półrocze miałam średnią 3,0, gdzie zawsze miałam 4,7- 5,0. Nie jestem już ambitna, nie chce mi się, bo nie jestem przekonana, zresztą sama nie wiem o co mi chodzi. Chciałabym się cieszyć z każdego dnia tak jak kiedyś. Nie chcę siedzieć w domu, zamykać się w sobie, ale nie umiem też przełamać to coś co we mnie siedzi i wyjść do ludzi. Proszę o jakąś radę.

Witam!

Czuje Pani potrzebę skonsultowania się z psychologiem, to warto na wybrać się na taką wizytę. Mama stwierdza, że Pani przejdzie, ale właśnie ze względu na Pani wrażliwość i pojawiające się myśli samobójcze dobrze byłoby zasięgnąć porady specjalisty. Możliwe, że problem jest o wiele poważniejszy, niż wydaje się to mamie czy Pani. Jest Pani pełnoletnia, więc zgoda mamy nie jest potrzebna do spotkania z psychologiem. Może Pani skorzystać z bezpłatnej wizyty, np. w poradni psychologiczno-pedagogicznej czy Ośrodku Pomocy Społecznej. Warto dowiedzieć się, gdzie pomoc psychologiczna jest udzielana bezpłatnie w Pani okolicy. Oprócz wizyty u psychologa może Pani w każdej chwili skorzystać z pomocy telefonu zaufania i czatów/for internetowych. Taka forma wyrażania swoich problemów może być pomocna w chwilach dużego napięcia, kiedy nie ma Pani z kim o tym pogadać. Warto spróbować skorzystać z różnych form pomocy, bo w ten sposób może Pani znaleźć taką, która jest dla Pani najlepsza i wpłynąć tym samym na swoje samopoczucie.

Pozdrawiam