Czy przez niedoczynność tarczycy może spóźniać się okres?

Witam Mam 18 lat i spóźnia mi się okres przez jakieś 2 miesiące. Choruje na niedoczynność tarczycy i biorę tabletki Euthyrox. Czy to przez niedoczynność tarczycy może spózniać się okres?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno niedoczynność tarczycy, jak i przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego mogą powodować zaburzenia cyklu, w tym jego wydłużanie się.

Natomiast prawidłowe leczenie i suplementacja syntetycznego hormonu powinny doprowadzić zarówno do uregulowania hormonów gruczołu tarczowego, jak i do przywrócenia właściwego funkcjonowania organizmu także na innych polach. Mam tu na myśli cykl miesiączkowy.

Jeżeli od dwóch miesięcy nie ma Pani miesiączki, to przede wszystkim powinna Pani niezwłocznie zgłosić się do ginekologa, by wykluczyć ginekologiczne przyczyny zaburzeń cyklu.

O tych może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Następnie należy niezwłocznie oznaczyć poziom hormonów tarczycy (oraz ewentualnie hormonów płciowych), by ustalić, czy nie jest konieczne zwiększenie dawek leku Euthyrox. W tym celu powinna Pani umówić się na wizytę także do endokrynologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.