Czy przy wieloletnim refluksie żołądkowo-przełykowym występuje zwiększone ryzyko raka przełyku?

Slyszalam ze podobno kto choruje przez dlugie lata na refluks zoladkowo- przelykowy moze w przyszlosci zachorowac na raka przelyku.Ja choruje na refluks juz dobre 20 lat.Moje pytanie brzmi: czy jesli od poczatku choroby przyjmuje caly czas leki na refluks ,moge uniknac raka przelyku lub tez tzw.przelyku Barreta?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

należy wykonywać gastroskopię w celu upewnienia się czy nie pojawiły się zmiany w przełyku. Ryzyko zachorowania jest zwiększone, ale to nie oznacza że Pani zachoruje.

Pozdrawiam

 Ewa KozĹowska

Szanowna Pani - ryzyko zwiększa się w przypadku nieleczonej choroby refluksowej. Jeżeli jest ona dobrze leczona farmakologicznie , nie ma problemu. Proszę poszukać w okolicy dobrego gastrologa.
Dr n. medycznych Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg,gastrolog, Kraków