Czy przybranie na wadze, senność, zmęczenie i rozdrażnienie może wynikać z choroby tarczycy?

Witam. Mam 23 lata. Niedawno dosyć dużo przytyłam jedząc normalnie i dosyć regularnie , jestem senna, chodzę wcześnie spać, jestem zmęczona. Ciągle czuje rozdrażnienie, denerwuje się nawet najmniejsza sprawa. Nie mam popedu seksualnego, nie mam ochoty na seks. Pogorszył mi się wzrok. Czy mogą to być problemy z tarczyca? Moja mama miała wole na tarczycy, obawiam się ze jestem obarczona ryzykiem. Dziękuję za odpowiedź, Martyna

Witam
Objawy niedoczynności czy nadczynności tarczycy są następstwem
nieprawidłowego stężenia hormonów. Ze względu na złożoną rolę,
jaką odgrywają hormony tarczycy, objawy w nadczynności i niedoczynności
tego gruczołu mogą być najróżniejsze, również te opisane przez Panią.
W diagnozowaniu chorób tarczycy podstawą są badania
hormonalne. Trudno bowiem postawić diagnozę bez przeprowadzenia
badania lekarskiego i wykonania podstawowych badań.
Najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny Pani problemów
zdrowotnych jest konsultacja z lekarzem endykronologiem,
który pokieruje dalszą ścieżką diagnostyczną
i zastosuje odpowiednie leczenie.
Jednak wymienione przez Panią objawy nie muszą być
spowodowane chorobą tarczycy.
Bardzo możliwe, że problem jest natury psychologicznej - w takim
przypadku zachęcam do podjęcia terapii psychologicznej.
Pozdrawiam serdecznie