Czy przygnębienie i myśli o okaleczaniu siebie to depresja?

witam ja mam od jakiegoś czasu bardzo silne przygnebienie a tym bardzej. placz i myśli samo okaleczania czy to moze byc depresia. ???

Witam,
Nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy na podstawie tak krótkich informacji.
Może porcja wiedzy na ten temat pomoże Panu rozeznać co się z Panem dzieje.
Poniżej wstawiam link do tekstu na temat rozróżnienia czy to smutek czy już depresja.
https://www.centrumtwojejterapii.pl/czytelnia/

Prosze również pamiętać, że najlepiej jest się skontaktować ze specialistą. Wizyta u psychologa, porządna diagnoza w tym testami psychologicznymi może rozjaśnić obraz tego co się dzieje.
Chciałąm zauważyć, że fakt, ze Pan napisał to pytanie, to bardzo pozytywny znak, że szuka Pan odpowiedzi oraz pomocy.
Serdecznie pozdrawiam.
Jadwiga Wojnicka

Witam Pana
Autoagresja, samookaleczanie to najczęściej problem
natury psychicznej, sposób na wyładowanie agresji,
stresu lub ukojenia lęku.
Zachowania autoagresywne są skutkiem poważnego
napięcia psychicznego.
Występują w takich sytuacjach, gdy ból fizyczny okazuje się być
łatwiejszy do zniesienia niż ten psychiczny.
Jest to zjawisko o złożonym charakterze, które może prowadzić
do poważnych zaburzeń.
Najczęstszą przyczyną autoagresji jest uraz, trauma spowodowana
w dzieciństwie.
Czy to depresja? Bardzo możliwe, jednak rzetelną diagnozę
można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,
po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu zrozumieć psychiczne konflikty
powstałe na przestrzeni życia, a także i odzyskać
równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry. Niezależnie od tego czy to już depresja czy tylko epizod depresyjny, przejściowe pogorszenie nastroju, Pan cierpi. To wystarczający powód, by szukać pomocy. Bardzo często wydaje się nam, że musimy radzić sobie sami z trudnościami natury emocjonalnej, ale zwykle tylko do momentu jak pierwszy raz skorzystamy ze wsparcia specjalisty. Okazuje się zwykle, że profesjonalna pomoc dostarcza rozwiązania, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Dlatego też zwykle błądzimy i "kręcąc się w kółko" z powodu naszych schematów poznawczych i zachowań, czujemy jak nasz stan się pogarsza. Skuteczna interwencja terapeutyczna pozwala na przełamanie tych nawykowych myśli i działań oraz na powrót do równowagi. Zachęcam Pana do umówienie się na wizytę diagnostyczną, najlepiej do lekarza-psychiatry (to wyłącznie w jego kompetencjach leży diagnostyka ewentualnej depresji lub jej wykluczenie). Być może doraźnie potrzebna będzie farmakoterapia, ale podkreślam, że leczeniem właściwym i skierowanym na przyczyny zaburzeń natury emocjonalnej jest psychoterapia. Pozdrawiam serdecznie.