Czy refluks żołądkowy ma związek z rakiem?

Witam mam pytanie moja 16 letnia córka od 4 lat ma problemy gastryczne refluksy,wzdęcia zgaga cofaja jej się resztki pokarmu objawy te ustępują i się nasilają w różnych okresach jest ona po anoreksji czy może to być objawem raka albo w przyszłości refluksy mogą doprowadzić do raka?

Refluks może być spowodowany przebytą anoreksją, inną z przyczyn tego schorzenia może być przeżywany silny stres, lub trudna sytuacja życiowa. Wśród powikłań, czy następstw refluksu nie ma schorzeń nowotworowych, może natomiast wystąpić m. in. owrzodzenie, nadżerki, czy zwężenie przełyku.

Nie obawiałbym się raka.
Natomiast zajęłbym się , redukcją wydzielania hormonów stresu poprzez wysłanie córki na
naukę treningu autogennego.
Pozdrawiam

Witam.
W Pani mailu widać, jak wiele ma Pani lęku o córkę.
Ona natomiast niewątpliwie boryka się w pewnymi trudnościami emocjonalnymi. Zarówno anoreksja, jak i opisywane dolegliwości gastryczne z dużym prawdopodobieństwem mają podłoże emocjonalne. Najbardziej odpowiednią formą pomocy byłaby konsultacja u doświadczonego psychoterapeuty. Po wizycie diagnostycznej specjalista być może zaproponowałby podjęcie psychoterapii.
Uważam, że wskazana jest również wizyta u dobrego gastrologa, nie z powodu raka, ale dlatego, by przeprowadził diagnostykę żołądka i określił, czy wsparcie farmakologiczne byłoby tutaj wskazane.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl