Czy rozkruszki mączne są groźne dla zdrowia?

Zauważyłam w swoim domu drobne robaczki dowiedziałam się że najprawdopodobniej są to rozkruszki mączne, czy może to w jakiś sposób zagrozić zdrowiu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozkruszki mączne to roztocza i zdecydowanie ich obecność nie przysłuży się zdrowiu człowieka. Co oczywiste, szczególnie przykre konsekwencje może mieć obecność rozkruszków mącznych w domu dla alergików, wrażliwych właśnie na roztocza. U alergików może powodować świąd i zaczerwienienie skóry, kaszel, zapalenie spojówek itd. Ale nie tylko – rozkruszki mączne zanieczyszczają w błyskawicznym tempie całą żywność w domu, a ich wydzieliny powodują wilgotnienie produktów spożywczych. Wskutek tego jedzenie szybciej pleśnieje, sprzyja to również namnażaniu się bakterii i innych patogenów. Taka żywność nie powinna być spożywana, może prowadzić do zatruć pokarmowych. Więcej o roztoczach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-roztocza.

Szczególnie dokuczliwe mogą być w dużych magazynach spożywczych – straty finansowe, do których prowadzi obecność rozkruszka mącznego są niekiedy ogromne, ale z pewnością ich bytowanie w gospodarstwie domowym również nie jest zdrowe i wymaga szybkiej interwencji. Odsyłam do naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/szkodniki-w-zywnosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.