Czy stres wywołuje bezsenność?

Czy dlugotrwaly stres powoduje bezsennosc i problemy ze snem, mianowicie zauważyłem że największy stres mam na noc gdy trzeba iść spać... Biore agomelatyna egis, 0-0-1 w 2019 bralem mix wenlafaksyne triticco egzysta bez poprawy był też aciprex wcześniej, depakine chrono sulpiryd, lekarz powiedział że to problem psychologiczny, czy to oznacza że nie ma leku który mi pomoże na samą noc żeby problemu z zaśnięciem nie było i sen był regenerujący a nie jak dotychczas czuje sie wyczerpany, kiedyś psycholog powiedziała mi że to się skończy zawałem, udarem i chyba do tego to wszystko dąży, nie wiem czy szukać dalej pomocy bo bralem duże dawki leków nie miałem skutków ubocznych ani też nie było problemu z zejścia z leków.. Czy jestem lekooporny i nie ma dla mnie pomocy?

Dzień dobry, wysoki poziom stresu może wpływać na jakość snu i spowodować trudności ze snem. Proszę skorzystać z pomocy psychologicznej. Trudności zmniejszą się jeżeli będzie Pan poczucie że sobie lepiej radzi ze stresem, codziennymi problemami.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka

Szanowny Panie,

długotrwały stres jak najbardziej może być przyczyną bezsenności. W leczeniu tego problemu można stosować farmakoterapię, ale zwykle porównywalne (a czasem nawet lepsze efekty) daje odpowiednio dobrana psychoterapia. Najwięcej dowodów na swoją skuteczność ma terapia poznawczo-behawioralna bezsenności (czyli CBT-I). Dlatego też zachęcam Pana do odszukania ośrodka, który zajmuje się tego typu interwencjami.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek