Sukraloza a jej szkodliwość

Dzień dobry, mam takie pytanie. Spotkałem się z róznymi opiniami w internecie i w sumie sam już nie wiem co myśleć. Mianowicie chodzi mi o słodzić sukraloza. Czy sukraloza jest faktycznie szkodliwa dla zdrowia? Na różnych forach czy stronach internetowych można znaleźć groźnie brzmiące informacje na temat sukralozy. Pojawiają się wręcz wiadomości, że sukraloza może powodować raka albo inne poważne choroby. Zwykle nie wierzę w tego typu rzeczy, bo często buduje się w ten sposób po prostu sensację, ale w tym przypadku wolę dopytać specjalistów. Czy sukraloza faktycznie jest niebezpiecznym środkiem? Czy ten słodzik może powodować jakieś negatywne zmiany w organizmie? Nie chodzi mi tu może właśnie o raka ale nawet jakieś mniej szkodliwe zmiany. Czy sukralozę można bezpiecznie stosować czy lepiej tego nie robic? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

sam w sobie nie jest szkodliwy, rakotwórcze działanie mają metabolity które z niego powstają - zaleca się ograniczenie słodyczy i cukru, w tym słodzików w diecie.

Natomiast jeżeli musi Pan z jakiegoś korzystać to warto rozważyć stewię i ksylitol.

Pozdrawiam