Czy taka ilość promieniowania mi nie zaszkodzi?

Witam bardzo proszę o odpowiedz w 2022 roku w październiku miałam rtg klatki piersiowej ,w lutym 2023 badanie zostało powtórzone, następnie w maju miałam tk klatki piersiowej oraz ponownie w październiku tk klatki piersiowej aby sprawdzić czy guzki nie rosna na tym diagnostyka zakończyła się a moim pytaniem jest czy taka olosc promieniowania która dostałam w trakcie badan nie zaszkodzi mi w przyszłości tzn nie doprowadzi do raka albo innych schorzeń czy to duża dawkami. Proszę o szybko odpowiedz pozdrawiam
KOBIETA, 30 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za pytanie na naszej stronie.

Z tego, co Pani napisała, wynika, że miała Pani około trzy prześwietlenia w ciągu roku, co raczej nie jest niebezpieczną dawką dla zdrowej kobiety w Pani wieku. Dopuszczalna liczba czy też częstotliwość wykonywania tego badania nie jest jednoznacznie określona i tylko lekarz specjalista może podjąć decyzję o konieczności wykonania badania. Bez obaw można wykonać od kilku do kilkunastu prześwietleń w ciągu roku.

Zachęcamy też do zapoznania się z podobnymi zagadnieniami znajdujących się na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-radiologiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.