Czy taka sytuacja w depresji zdarza się często?

Czytałam, że w depresji gorszy nastrój jest rano i poprawia się wieczorem. Ja mam natomiast odwrotnie. Rano czuję się dobrze - prawie wcale nie mam objawów, natomiast od godziny 17 zaczyna rosnąć napięcie i pojawia się lęk, poczucie bezsensu, który jest największy w momencie gdy kładę się do łóżka. Czy taka sytuacja się często zdarza ? Od jutra zaczynam leczenie farmakologiczne, ale chciałabym zrozumieć co się właściwie dzieje ...

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację na żywo z psychologiem psychoterapeutą i w tym miejscu polecam psychoterapię jako metodę leczenia uzupełniającą farmakoterapię. Jeśli chodzi o poprawę lub pogorszenie nastroju w ciągu dnia to odwołuje się Pani do statystyk a w rzeczywistości może tak być, że u danej osoby cierpiącej na depresję nastrój pogarsza się wieczorem. Sądzę, że warto przyjrzeć się czynnikom wpływającym na Pani nastrój oraz temu, co sprawia że pogarsza się on wieczorem np. większa ilość czasu na rozmyślanie o tej porze. Istnieje też taka opcja, że nie odkryje Pani sama źródła takiego stanu rzeczy lub po prostu, że ten wzorzec jest dla Pani czymś indywidualnym. Doradzałabym zajęcie się czymś przyjemnym i odstresowującym przed snem i tu polecam np. treningi relaksacyjne (przykładowo relaksacji progresywnej Jacobsona lub autogenny Schultza), trening uważności (mindfulness), zajęcie wymagające koncentracji uwagi jak czytanie, rozmowa lub oglądanie filmu itd. Mam nadzieję, że w trakcie leczenia problem będzie malał.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/