Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy takie wyniki kału są prawidłowe?

Wynik kału u88 letniej Mamy Barwa brązowa,pH 7 ,erytrocyty obecne,komórki roślinnej poj.bakterue nieliczne,krew-dodatni
KOBIETA, 89 LAT 2 miesiące temu

Test na krew utajoną w kale

Czy wiesz, na czym polega test na krew utajoną w kale? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, obejrzyj nasz filmik. Lek. Łukasz Dubielecki opowiada o tym badaniu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wyniki badania pacjentki wydają się prawidłowe poza jednym parametrem. Wykrycie erytrocytów świadczy o obecności krwi w kale, która oczywiście nie powinna być wykrywalna w tym materiale do badań.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ogolne-kalu.

Obecność krwi w kale może świadczyć o szeregu zaburzeń, skutkiem którego jest krwawienie z przewodu pokarmowego – z górnego bądź dolnego odcinka. Świeża krew, widoczna gołym okiem w stolcu, może wskazywać na takie choroby, jak hemoroidy, owrzodzenia czy szczelina odbytu. Natomiast krew wymieszana ze stolcem (zazwyczaj wykrywalna w badaniu na krew utajoną) może być oznaką obecności wrzodów, ale też chorób bakteryjnych i pasożytniczych lub stanów zapalnych jelit.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie.

Proszę skonsultować wyniki badań z internistą, który na nie skierował pacjentkę – by je zinterpretować konieczne jest zebranie wywiadu, a także znajomość ewentualnej historii chorób pacjentki. Lekarz powinien także zadecydować o dalszej diagnostyce lub skierowaniu do specjalisty (gastrologa, proktologa).

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy