Czy te leki mogą się przyczynić do tak obfitych krwawień?

Witam . Rok temu byłam u ginekologa. Od 5 miesięcy każda moja miesiaczka jest coraz bardziej obfita. Pod czas okresu mam silne krwawienia z dużymi skrzepami, piecze mnie w podbrzuszu, mam strasznie bolące ocięzałe uda i brzuch i wszystko mnie ciągnie w dół jak bym miała urodzić coś. Każda moja miesiączka jest dla mnie zmorą. Co jakiś czas mam dużą anemie ( dostaje leki tardyferon ) , zawroty głowy brak siły , na codzień przyjmuje leki pramolan i propranolol. Czy te leki mogą się przyczynić do tak obfitych krwawień ? Dziś drugi dzień mojej miesiaczki tampon wytrzyma niecałą godzinę i przelatuje na podpaskę razem ze skrzepem . Mialam usg dopochwowo moja pani gin. Mówi cytuje... to chyba małe mięśniaki ..... a nie przepraszam chyba nie . To było rok temu . Chyba czas zmienię lekarza. Jutro szukam prywatnie bo teraz zeby się dostać gdzieś to prędzej bym się wykończyĺa

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pramolan i Propranolol nie powinny przyczyniać się do obfitych krwawień menstruacyjnych, lecz anemia jest zdecydowanie skutkiem wzmożonego krwawienia. Powinna Pani ponownie skontaktować się z ginekologiem.

Przede wszystkim należy wykonać badanie USG TV, by upewnić się, czy przyczyną obfitych miesiączek nie są polipy lub mięśniaki macicy czy torbiele jajników. Odsyłam do artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-przyczyny-powstawania-objawy-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie.

Torbiele jajników, niekiedy będące świadectwem endometriozy lub PCOS, także mogą powodować zaburzenia cyklu i obfite krwawienia menstruacyjne. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-jajnikow-przyczyny-rodzaje.

Jeżeli badania nie wskażą żadnych nieprawidłowości i zmian w obrębie narządu rodnego, to warto zrobić badania hormonalne – zaburzenia pracy tarczycy również mogą przyczyniać się do nieprawidłowego miesiączkowania. Warto sprawdzić poziom TSH, fT3, fT4 oraz anty-TPO. W dalszej kolejności należy sprawdzić, czy nerki oraz wątroba prawidłowo funkcjonują, by upewnić się, że to nie one powodują obfite krwawienia menstruacyjne.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, znajdzie tam Pani inne przyczyny zaburzeń miesiączkowania: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.