Czy te leki mogą się przyczynić do tak obfitych krwawień?

Witam . Rok temu byłam u ginekologa. Od 5 miesięcy każda moja miesiaczka jest coraz bardziej obfita. Pod czas okresu mam silne krwawienia z dużymi skrzepami, piecze mnie w podbrzuszu, mam strasznie bolące ocięzałe uda i brzuch i wszystko mnie ciągnie w dół jak bym miała urodzić coś. Każda moja miesiączka jest dla mnie zmorą. Co jakiś czas mam dużą anemie ( dostaje leki tardyferon ) , zawroty głowy brak siły , na codzień przyjmuje leki pramolan i propranolol. Czy te leki mogą się przyczynić do tak obfitych krwawień ? Dziś drugi dzień mojej miesiaczki tampon wytrzyma niecałą godzinę i przelatuje na podpaskę razem ze skrzepem . Mialam usg dopochwowo moja pani gin. Mówi cytuje... to chyba małe mięśniaki ..... a nie przepraszam chyba nie . To było rok temu . Chyba czas zmienię lekarza. Jutro szukam prywatnie bo teraz zeby się dostać gdzieś to prędzej bym się wykończyĺa
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

Pramolan i Propranolol nie powinny przyczyniać się do obfitych krwawień menstruacyjnych, lecz anemia jest zdecydowanie skutkiem wzmożonego krwawienia. Powinna Pani ponownie skontaktować się z ginekologiem.

Przede wszystkim należy wykonać badanie USG TV, by upewnić się, czy przyczyną obfitych miesiączek nie są polipy lub mięśniaki macicy czy torbiele jajników. Odsyłam do artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-przyczyny-powstawania-objawy-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie.

Torbiele jajników, niekiedy będące świadectwem endometriozy lub PCOS, także mogą powodować zaburzenia cyklu i obfite krwawienia menstruacyjne. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-jajnikow-przyczyny-rodzaje.

Jeżeli badania nie wskażą żadnych nieprawidłowości i zmian w obrębie narządu rodnego, to warto zrobić badania hormonalne – zaburzenia pracy tarczycy również mogą przyczyniać się do nieprawidłowego miesiączkowania. Warto sprawdzić poziom TSH, fT3, fT4 oraz anty-TPO. W dalszej kolejności należy sprawdzić, czy nerki oraz wątroba prawidłowo funkcjonują, by upewnić się, że to nie one powodują obfite krwawienia menstruacyjne.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, znajdzie tam Pani inne przyczyny zaburzeń miesiączkowania: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty