Czy te wyniki powinnam z kimś skonsultować?

Witam.Czy te wyniki powinnam skonsultować. Zrobiłam badanie prywatnie , gdyż wypadają mi włosy i mam bardzo kruche , mam tez ciągle zimne stopy ,osłabienie, mimo ćwiczeń i diety waga nie schodzi w dół. TSH trzeciej generacji 3,038 µIU/ml 0,550 — 4,780. Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) 4,38 pg/ml 2,30 — 4,20. Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 1,43 ng/dl 0,89 — 1,76 .Z góry dziękuję za odp

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Dziękuję za to pytanie. W Pani wynikach badań zastanawia lekko podwyższone stężenie FT3 (wolnej trijodotyroniny, czyli jednego z hormonów produkowanych przez tarczycę), przy prawidłowym poziomie hormonu przysadki TSH. Według części lekarzy podane normy są jedynie orientacyjne i wyniki należy intepretować w kontekście płci, wieku pacjenta oraz szczegółowego wywiadu.

Poziom TSH w normie oraz wysokie FT3 jest obrazem nietypowym, którego prozaiczną przyczyną może być np. wpływ przyjmowanych leków, jednak może też mieć inne, poważniejsze źródło. Dlatego warto za jakiś czas powtórzyć badanie, a dodatkowo oznaczyć przeciwciała antytarczycowe (anty-TPO, anty –TG) w celu wykluczenia stanu zapalnego o podłożu autoimmunologicznym. Z pewnością należy skonsultować te wyniki z lekarzem specjalistą endokrynologiem.

Objawy, które Pani wymieniła, takie jak wypadanie włosów, zimne dłonie i stopy, nadwaga oraz osłabienie mogą wynikać też z innych przyczyn niż zaburzenie pracy tarczycy, np. z anemii, niedoboru witaminy D3, problemów z krążeniem, insulinooporności czy stosowania doustnej antykoncepcji. Przyczyn może też być więcej niż jedna wspólna. Sądzę, że dobrze byłoby, aby skonsultowała się Pani z lekarzem rodzinnym i wykonała diagnostykę po kątem powyższych potencjalnych źródeł Pani problemów zdrowotnych.

Polecam Pani lekturę poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.