Czy teina i kofeina wchodzą ze sobą w interakcję?

Witam, czy występuje jakakolwiek interakcja między teiną a kofeiną? Chodzi o to, czy np. picie herbaty z torebki do śniadania, a później kawy (okolo 1h później) nie jest szkodliwe dla zdrowia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pod względem chemicznym teina i kofeina to ta sama substancja. W związku z tym związki te nie mogą wchodzić ze sobą w interakcje.

Teina to po prostu kofeina zawarta w herbacie. Teina i kofeina działają bowiem w ten sam sposób. Różni je jedynie czas działania. Kofeina działa o wiele szybciej, ale i krócej. Natomiast teina uwalniana jest stopniowo, dzięki czemu dłużej odczuwa się jej efekty.

Zarówno picie kawy, jak i herbaty nie jest więc szkodliwe dla zdrowia, o ile nie przekracza się dziennej dobowej dawki. Dla dorosłej osoby wynosi ona 300-400 mg (w zależności od źródeł), co odpowiada 3-4 filiżankom kawy dziennie. Dla porównania jedna filiżanka herbaty (w zależności od jej rodzaju i czasu parzenia), to 30-80 mg teiny.

Związki te zostały opisane w naszych artykułach. Jeśli więc chce Pan poszerzyć swoją wiedzę na ten temat zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/teina-co-to-jest, https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-kofeiny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.