Czy ten lek może powodować zaburzenia apetytu?

Witam jestem kobietą 30 lat. Leczę się na ciężka depresję i lęki. Dostałam lek Oriven. Biorę go od czterech dni w początkowej dawce 37,5 mg na dobę. Po tym leku kompletnie straciłam apetyt wręcz nie mogę patrzeć na jedzenie, a wychodzę teraz też z anoreksji. Zaczynałam już przybierać na wadze, a po tym leku nie mogę jeść. Kompletnie mnie odrzuca od jedzenia. Dodam, że wcześniej dostałam lek paroxinor, ale musiałam odstawić z powodu zatrzymania moczu. Moje pranie brzmi czy po wenlafaksynie brak apetytu jest na początku normalny i czy to z czasem minie? Zauważyłam też, że mam powiększone źrenice czy to też jest normalne na początku? Wizytę u psychiatry mam dopiero za dwa miesiące i nie bardzo wiem co teraz robić.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

tabletki Oriven zaczynają działać zazwyczaj po upływie 2 tygodni, a w niektórych przypadkach jeszcze później. Zgodnie z informacją, która znajduje się w ulotce leku, skutkiem ubocznym jego przyjmowania może być zmniejszenie łaknienia. Stopień występowania tego działania niepożądanego określa się jako często, a więc zmiany apetytu mogą wystąpić u 1 na 10 osób, podobnie jak rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia, senność czy kołatanie serca.

W Pani przypadku – wychodzenia z zaburzeń odżywiania w postaci anoreksji – konieczna jest konsultacja lekarska. Jeśli nie ma Pani możliwości kontaktu z lekarzem psychiatrą, proszę porozmawiać ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Najpewniej porada nie będzie dążyła do odstawienia leku, który tak naprawdę nie zdążył jeszcze zadziałać w Pani organizmie, ale będzie miała na celu opracowanie najlepszej dla Pani strategii radzenia sobie z jadłowstrętem. Być może w okresie przyzwyczajania się do leku warto będzie wspomóc dietę nutridrinkami – wysokoenergetycznym preparatem odżywczym.

Nasi eksperci udzielali już porad w podobnych przypadkach, proszę spojrzeć pod podane linki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-brak-apetytu-moze-byc-spowodowany-lekiem-deprexolet,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tycie-po-lekach-przeciwdepresyjnych-wynika-tylko-z-tego-ze-powoduja-wzrost-apetytu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-apetytu-przy-leku-seronil.

Trzymamy kciuki za dalsze pomyślne leczenie!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.