Czy ten wynik cytologii ciężarnej jest nieprawidłowy?

Proszę o interpretację wyników cytologii.Jestem w 21 tygodniu ciąży,mam 36 lat i jestem poważnie przestraszona. Komórki kanału szyjki nieobecne,zmiany w komórkach nabłonka,odczyn zapalny,zmiany spowodowane zapaleniem,zmiany srodnablonkowe stopnia małego spowodowane HPV szyjka nie zmieniona

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na Pani pytanie chcielibyśmy zasugerować wizytę u lekarza ginekologa prowadzącego Pani ciążę. Wynik, który Pani otrzymała jest opisowy i nie zawiera informacji o kategorii zmian, które u Pani wykryto. Obecnie takie wyniki badań są często otrzymywane przez pacjentki, gdyż istnieje kilka sposobów opisywania cytologii w zależności od laboratorium, które je opisuje. W Pani wymazie cytologicznym stwierdzono obecność toczącego się stanu zapalnego oraz cechy infekcji wirusem HPV. Takiego typu zmiany wykrywane w tym badaniu najczęściej nie wymagają leczenia inwazyjnego. Na początek lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne w postaci np. globulek dopochwowych. W przypadku zmian wynikających z obecności wirusa HPV jest podobnie. Początkowo leczy się je lekami, a za kilka miesięcy wykonuje kolejną cytologię, aby sprawdzić, czy doszło do ich samoistnego cofnięcia. Jako, że jest Pani w ciąży i ma obawy co do tej sytuacji, warto byłoby skorzystać na początek z teleporady z ginekologiem, jeśli nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu. Lekarz wyjaśni Pani ten wynik dokładniej i rozwieje wątpliwości. Zapewne zaleci zastosowanie odpowiedniego preparatu. Może Pani też poczekać do kolejnej wizyty ciążowej.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cytologiczne-w-ginekologii, https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cytologiczne-w-ginekologii-kategoria, https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-badanie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.