Czy to jakaś fobia zapachowa?

Witam, Mam pewien problem. Na razie nie mam zamiaru kierować się z nim do jakiegoś specjalisty w moim mieście, ponieważ raczej nie jest to jak na razie konieczne. Opiszę to tak: dziwnie się zachowuję. To trochę wstydliwe i uważam za głupie, ale po wielu czynnościach wącham swoje dłonie. Po prostu nie panuję nad tym i muszę poznać ich zapach, czy nie "śmierdzą" od tego, co przed chwilą dotykałam. W dodatku często mam wrażenie, że brzydko pachnę. Nikt nie czuje ode mnie żadnego brzydkiego zapachu, utrzymuję ciągle wysoki poziom higieny osobistej, więc nie wiem skąd takie brzydkie zapachy, które czuję. Od innych ludzi, gdy np. spocą się, od razu czuję ten brzydki zapach. Często nawet czuję brzydki zapach z kubka, w którym piję tylko ja. Nie wiem, czy coś jest ze mną nie tak? Z pewnością nie jest to normalne. Czy jest to jakaś fobia zapachowa? Obsesja? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Opisywany problem może wskazywać na zaburzenia obsesyjne. W tego typu zaburzeniach występują uporczywe myśli lub wyobrażenia, postrzegane jako nadmierne lub bezsensowne, których nie można się pozbyć. Często dotyczą one np. możliwości zabrudzenia. Obsesjom najczęściej towarzyszy napięcie i wykonywanie czynności, które mają to napięcie obniżyć (np. częste mycie rąk).
Postawienie rzetelnej diagnozy na podstawie tak krótkiego opisu jest jednak niemożliwe. Polecam Pani osobistą rozmowę ze specjalistą.

Z pozdrowieniami