Czy to mogą być początki nerwicy lub depresji?

Witam. Mam z reguły niskie ciśnienie (poniżej 120/80) ale wysokie tętno ok 85-95. Bywa że wzrasta powyżej 100. Wtedy jest mi duszno i dostaje drgawek. Zaczęłam brać lek Pramolan 50 raz dziennie rano. Na noc tylko ziołowy Persen. Rano budzę się z lękiem i podwyższonym pulsem. Dodam że na tętno zażywam beto zk 50 rano. Od niedawna też wieczorem. Mimo to tętno utrzymuje się na poziomie 80. Może być tak że beto już na mnie nie działa? Wymaga to zmiany ? Czy to mogą być początki nerwicy lub depresji. Trochę przeszłam przez ostatni rok w tym nagła śmierć taty. Było ok. Ale od jakiegoś czasu czuję się dziwnie. Miewam wahania nastrojów, płacze bez powodu. Ponadto leczę się na niedoczynność tarczycy. Mam zaplanowana wizytę u psychologa. Czy jest powód do niepokoju Próbuje znaleźć przyczynę takich zachowań bo nigdy wcześniej tego nie doświadczyłam.

Opisywane przez Panią objawy na pewno mogą wiązać się z Pani gospodarką hormonalną, ze względu na choroby współistniejące. Jednak istnieje współzależność między psychiką i ciałem. Hormony wydzielane przez organizm w czasie stresu to adrenalina i noradrenalina oraz kortyzol . Spośród wszystkich hormonów stresowych wydzielanych przez nadnercza do krwi, to adrenalina pełni główną rolę podczas napiętej sytuacji. Wpływa ona m.in. na podwyższenie poziomu glukozy we krwi, pośredniczy w przenoszeniu impulsów ze współczulnego układu nerwowego do tkanek. Adrenalina i noradrenalina działają głównie na układ krążenia - poprawiają krążenie oraz zwiększają częstotliwość rytmu serca, poprawiają także napięcie mięśni. Adrenalina zwiększa także zapotrzebowanie organizmu na tlen i podwyższa temperaturę ciała. Działanie adrenaliny i noradrenaliny podczas stresu zwiększa kortyzol, który podnosi stężenie glukozy we krwi. Pełni on też inne funkcje - wpływa na gospodarkę białkową , węglowodanową , tłuszczową oraz wodno-elektrolitową. Podnosi również ciśnienie krwi, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i powoduje uwalnianie wapnia z kości. Jak Pani widzi, stres to nie tylko to, co interpretujemy my na poziomie odbioru sytuacji, ale także to, jak reaguje nasz organizm. Hormony wydzielane przez organizm w czasie stresu działają pozytywnie, ale tyko wtedy, gdy stres trwa krótko, a co za tym idzie - gdy hormony oddziałują tylko przez pewien okres czasu i w niewielkich ilościach. Jeśli stres jest rozłożony w czasie, będzie długotrwale trzymał nasz organizm pod wpływem uwalnianych pod wpływem stresu hormonów. Może wówczas dojść do rozwoju wielu chorób, między innymi ze strony układu krążenia (m.in. nadciśnienie tętnicze i arytmia, hipokalemia, otyłość brzuszna, itp). Może się okazać, że pod wpływem stresu dawki dotychczas branych leków będą musiały zostać zmodyfikowane. Jednocześnie warto pamiętać, że ta zależność chorób i funkcjonowania psychicznego działa w obie strony. I wahania nastrojów również mogą mieć podłoże somatyczne. Proszę opowiedzieć o wszystkim psychologowi, on pomoże Pani dobrać właściwe techniki i narzędzia pracy nad przykrymi objawami emocjonalnymi. Pozdrawiam serdecznie, Dominika Wieland-Lenczowska