Czy to może być przewlekłe zapalenie zatok u dziecka?

Witam serdecznie. Jestem tatą 5 letniego chłopca. Bardzo proszę o pomoc. Od ponad 3 tygodni u synka utrzymuje się jakaś infekcja. Na początku był to katar wodnisty, potem zmienił się na katar żółty. Obecnie synek ma zalegający katar, który powoduje chrapanie w nocy, ma efekt zatkanego nosa, nie można wydmuchać wydzieliny. Oprócz tych objawów innych nie zaobserwowaliśmy np. gorączkę, ból gardła, kaszlu. Byliśmy u lekarza pierwszego kontaktu, przy badaniu fizykalnym Pani doktor stwierdziła powiększenie węzła chłonnego przyusznego. Zleciła badania krwi. Poniżej wyniki. Parametr Wynik Zakres referencyjny Wykres lub opis Parametr Wynik Zakres referencyjny Leukocyty 5,88 tys/µl 4,5 - 13 Erytrocyty 4,42 mln/µl 3,9 - 5 Hemoglobina 12,9 g/dl 11 - 13,8 Hematokryt 38,0 % 32 - 40 MCV 86,0 fl 72 - 87 MCH 29,2 pg 25,5 - 29,5 MCHC 33,9 g/dl 32,2 - 36,2 Płytki krwi 279 tys/µl 210 - 490 RDW-CV 12,8 % 11,4 - 14,8 PDW 13,6 fl 9 - 17 MPV 11,2 fl 9 - 13 P-LCR 34,6 % 13 - 43 PCT 0,31 % 0,16 - 0,35 Neutrofile 2,42 tys/µl 1,5 - 7,5 Limfocyty 2,70 tys/µl 1,5 - 8 Monocyty 0,53 tys/µl 0,2 - 1,3 Eozynofile 0,17 tys/µl 0,1 - 1 Bazofile 0,06 tys/µl 0 - 0,2 Neutrofile 41,2 % 35 - 55 Limfocyty 45,9 % 40 - 60 Monocyty 9,0 % Co to znaczy? 1 - 6 Eozynofile 2,9 % 1 - 5 Bazofile 1,0 % 0 - 2 CRP, ilościowo (czas realizacji 1 dzień) CRP <0.60 mg/l 0 - 5 Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników oraz ewentualnej przyczyny tak długo utrzymującego się kataru. Czy to może być przewlekłe zapalenie zatok?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy niepokój i obawy związane ze zdrowiem dziecka. Prawidłowo również, że wykonał Pan podstawowe badania krwi, aby wykluczyć pewne, poważniejsze schorzenia.

Opisane objawy, które wystąpiły u dziecka, mogłyby być prawdopodobnie związane z infekcją wirusową. Początkowo wodnisty katar, zmieniający z czasem swoją barwę oraz konsystencję, a przy tym obecność zatkanego nosa mogłyby świadczyć o stanie zapalnym zatok. Źródłem tego może być zakażenie wirusowe lub przewlekła alergia. W takim przypadku zalecamy inhalacje z soli fizjologicznej, a także częstą higienę nosa. Sprawdzają się przy tym również leki mukolityczne, czyli rozrzedzające zalegającą i gęstą wydzielinę, a także spreje obkurczające śluzówkę nosa.

Na podstawie wyników badań krwi, można by wywnioskować, ze wszystkie parametry wystąpiły w wyznaczonych normach referencyjnych. Jedynie monocyty wystąpiły w niewielkich odchyleniu powyżej normy, jednakże może być efekt przebytej infekcji wirusowej.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić stan zdrowa Pana dziecka. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem pediatrą lub laryngologiem. Specjalista będzie mógł precyzyjnie określić przyczynę wspomnianych dolegliwości.

Życzymy Pana dziecku szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://zdrowie.parenting.pl/ostre-i-przewlekle-zapalenie-zatok-przynosowych-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.